Téma ohledně změny klimatu je stále aktuálnější. Jak bude změna klimatu pokračovat, záleží i na nás. Některé výsledky se jeví jako děsivé. Na základě dat bylo již teď stanoveno předpokládané datum, kdy se stane Země neobyvatelnou. Informuje o tom portál Global Change Biology.
Změny klimatu mají negativní dopad na přírodu
Výkyvy teplot mají neblahý vliv na fungování přírody. Kvůli zvyšujícím se teplotám se snižuje úroda plodin. Rostoucí teploty brání přirozenému vývoji rostlin, které častěji vysychají. Extrémní sucha střídají i častější bouřky, které ke zkáze pěstovaných rostlin rovněž přispívají. Záleží pouze na nás, zda se bude situace zhoršovat, nebo ne. Kanadští a britští vědci se rozhodli simulovat, jak se bude situace vyvíjet, na základě tří různých scénářů v závislosti na snížení emisí skleníkových plynů.
Podle dat o průměrné teplotě vzduchu a zvýšení hladiny oceánů mezi lety 2000–2019 aplikovali vědci tato data do období mezi lety 2000–2500. Tady si můžeme všimnout tří různých scénářů. První situace počítá s velkým zapojením člověka do snižování emisí. Druhý scénář vychází z umírněné globální klimatické politiky. Poslední, třetí scénář počítá s lhostejností a ignorací řešení problémů.
Výsledky testů
Na základě nejoptimističtějších výsledků se rozsah extrémního tepelného stresu zvýší pouze mírně. Podle mírného scénáře se změní oblasti v nevhodné pro zemědělskou činnost na území:
- severní Afriky,
- Blízkého východu,
- jižní Asie,
- Jižní Ameriky,
- severní Austrálie.
Podle průměrného počtu měsíců v roce, kdy index tepelného stresu (UTCI) překročí hranici 38 °C v letech 2020, 2100, 2200 a 2500, bude na základě nejhoršího modelu Země neobyvatelná do roku 2500 v rovníkovém pásmě, a dokonce i v části mírného pásma. Sucha a velká vedra budou ohrožovat úrodu v jižní Evropě, Středomoří a také na jihu USA. V roce 2100 bude Indii hrozit tepelný stres nejen rostlinám, ale také samotným obyvatelům.
Zdroj: https://www.scientificamerican.com/article/earth-could-be-alien-to-humans-by-2500/