Vědci jsou někdy překvapení, kam je jejich experimenty dostanou. Nejnovější technologie nám umožňují provádět různé pokusy, kterými si chceme dokázat, že jsme mocnější než příroda. Bohužel tomu tak není a vědcům nezbývá než se přírodě poklonit. Nedávný experiment toho byl důkazem.
Tekutina v kapalném stavu při minus 44 stupních
Tento pokus předvedli vědci z Houstonu, kteří na tamější univerzitě zkoumali známý postup zamrzání vody. Jedná se o přeměnu kapalné látky na látku pevnou a určitě o něm každý slyšel. Už na základních školách se provádějí různé pokusy, aby malé děti viděly, jak tento stav vypadá. Vědci ale chtějí zajít mnohem dál a zjistit, jestli se jim podaří překonat rekord.
V rámci pokusu zůstává voda kapalná při teplotách, které se vymykají kontrole. Cílem pokusu bylo také vyvinout další a novější technologie, které by měly význam pro běžný život. V průběhu experimentů ale vyšlo najevo, že se podařilo překonat dokonce globální rekord. Při teplotě kolem nuly se škodliviny v tekutině ochlazují, a od nich se pak odráží známé zamrzání vody. Pokud je ale voda destilovaná nebo křišťálově čistá, může zamrznout v teplotách až hluboko pod bodem mrazu.
Vědci přišli na několik podstatných informací
Jen destilace ale nestačí k tomu, aby voda zamrzla až při téměř 45 stupních pod nulou. Je to dané také tím, že kapičky vody, které jsou v kontaktu s povrchem, se mění v led. Autoři studie tak zavřely vodu v membráně z oxidu hlinitého a naplnili ji oktanovým olejem, aby se získala měkkost, která byla při tomto experimentu důležitá. Analýza pak ukázala, že kapičky o velikosti mikronů až 2 nanometry nezamrzly při teplotě -44 stupňů.
Je to výsledek, který může změnit spoustu věcí nejen v průmyslu leteckém, ale také automobilovém nebo energetickém. Je to možný průlom, který nám umožní přemýšlet nad vodou jinak, než jsme zvyklí. Výsledky mohou přispět například k větší bezpečnosti lidí.
Zdroj: https://geekweek.interia.pl/technologia/news-dziwny-eksperyment-woda-nie-zamarzla-przy-44-stopniach-celsj,nId,5695176