Unikátní objev ukázal krutost ukřižování. Nalezená kostra je teprve druhá v Evropě

Unikátní objev ukázal krutost ukřižování. Nalezená kostra je teprve druhá v Evropě

Ukřižování bylo v minulosti možná běžnou formou trestu, ovšem kostra, která byla nalezena přibitá hřebíky ke kříži, je novějším objevem. Vědci tak našli důkaz ukřižování v Evropě a tento exemplář patří mezi jedny z mála, které se vůbec dochovaly. Neobvyklý nález byl zveřejněný v časopise British Archeology.

Kostra muže byla objevena na hřbitově

Kostru objevili ve starověké římské osadě. Jedná se o muže věku 25–35 let a jeho kostra skrývala mnohá překvapení, jak už to u koster, které jsou přibité ke kříží, bývá. Vědci si bohužel ihned neuvědomili, že našli mimořádně vzácný objev. Nebylo to na první pohled zřejmé, protože hřeb byl v noze vidět až poté, co byla kostra v laboratoři důkladně umyta.

Mohlo by vás zajímat:  Praktické kódy pro iPhone: umožní blokaci hovorů i anonymní volání

Podle archeologů a dalších odborníků je jasné, že tento muž byl obětí ukřižování a mělo to pro něj znamenat ten nejhorší trest. Jejich domněnku následně potvrdil také specialista na lidské kosti, který odmítl některé teorie a rozhodl, že se jednalo o nohu, která byla přibitá hřebem. Jestli se jednalo o nějaký kříž nebo pouze kůl, se ale může pouze předpokládat.

Zdroj obrázku: Freepik

Teprve čtvrtý důkaz, který je zachovalý a dostupný

Podle odborníků se jedná teprve o čtvrtou kostru, která byla nalezena a odpovídá tomuto druhu mučení. Věří se, že ukřižování bylo standardní především v římských osadách, a proto je velmi málo důkazů, které by tomu nasvědčovaly. Kostra je navíc druhým důkazem v samotné Evropě. Jedná se tak o objev, který může znovu rozdmýchat otázky ukřižování.

Mohlo by vás zajímat:  Mobilní hry se mohou pochlubit dlouhou historií. Dnes jsou nezbytnou součástí herního světa

Nohy měly být přibité v rámu k sobě v přední části, ale mohly být přibité také samostatně. Hřebík se v případě nalezené kostry také zkroutil, takže bylo patrné, že se jednalo o ukřižování. Navíc zůstal na místě. Ukřižování znamenalo trest pro velmi závažné prohřešky a zločiny, které se nedaly odpustit. V dávných dobách se jednalo hlavně o čarodějky, věštkyně nebo šarlatány.

Zdroj: https://www.cnn.com/2021/12/09/world/archaeologists-crucifixion-uk-scn-gbr-scli-intl/index.html