Jezero, které mění živé bytosti v kámen: fascinující snímky obletěly svět

Medúzu zná téměř každý z řeckých bájí. Její nešťastný osud z ní udělal příšeru, která měnila pohledem živé bytosti na kámen. Zda to byla někdy pravda, nebo ne, na tom už nyní nesejde, ale že by k něčemu podobnému mohlo dojít i dnes? Své o tom ví Nick Brandt, který vytvořil celou kolekci děsivých snímků zvířat, která kvůli extrémním vlastnostem jezera Natron v Tanzanii zkameněla. Zvířata vypadají jako z hollywoodské produkce.

Fotograf poprvé narazil na tyto „sochy“ v roce 2011, když sbíral materiál do knihy o mizející divočině. Tehdy se poprvé dostal k tomuto zajímavému místu. Jezero, které všechna zvířata zdánlivě mění v kámen. Brandta pohled na fascinující úkaz uchvátil a okamžitě chtěl pořídit snímky těchto zvířat ztuhlých zaživa. Díky černobílé expozici vypadají zvířata jako z filmové dílny Tima Burtona.

Slanost a vysoké pH

Slané jezero Natron se nacházíseverní Tanzanii. Voda přitéká pouze dovnitř, naopak neodtéká a ubývá pouze odpařováním. Zůstává zde tedy velké množství soli a dalších minerálů. Je zde patrná podobnost s Mrtvým mořem nebo Velkým Solným jezerem ve státě Utah. Oproti těmto vodním plochám je zde voda extrémně alkalická.

Zdroj obrázku: Freepik

Jezero je poměrně mělké s velmi vysokým pH (10,5) a teplotou vody až 60 °C. Skrze tyto extrémní podmínky tu žije velmi malé množství druhů zvířat. Mezi nimi jeden rybí druh, několik druhů řas a kolonie plameňáků na břehu vody. Můžete zde narazit na migrující ptáky, kteří narazí do hladiny jezera, jež působí jako protilehlá okna v budovách.

Nebezpečné jezero

Stačí malý kontakt s vodou a už máte zaděláno na problém. Tato voda je natolik žíravá, že i drobné škrábnutí je velmi bolestivé. Samotná plavba v jezeře je považována za čiré šílenství. Po odpaření vody můžete narazit na hejna ptáků. Pokud vás zajímají samotné snímky, neváhejte prohlédnout si autorskou sbírku.

Zdroj: https://www.businessinsider.com/nick-brandt-lake-natron-animals-2013-10