Všichni chceme co nejlepší cenu energií. Když si zajistíte u svého dodavatele fixaci, může se vám to vyplatit. Bohužel ale existují i případy, kdy tím můžete přijít o peníze. Existují tři druhy délky fixace a pár tipů, díky kterým ušetříte. Na všechno se dnes podíváme a zjistíme, jestli se vám vyplatí a na jak dlouho si ji sjednat u poskytovatele služeb.
Krátká doba (1 rok)
Fixace na jeden rok vám umožní velmi rychlou reakci na změny na trhu. Jestli najednou klesne inflace a ceny energií se sníží, budete mít šanci rychle přejít na nižší částky. Na druhou stranu je méně stabilní v období cenových výkyvů, kterých jsme v posledních letech viděli hodně.
Střední doba (2-3 roky)
Na pár let si můžete fixovat cenu, pokud máte rádi stabilitu i flexibilitu. Jestli jsou ceny není vážně výhodné, tato varianta se vám jistě vyplatí. Na druhou stranu je obtížné předpovědět vývoj trhu na tři roky dopředu, takže můžete o nějaké peníze přijít, pokud ceny klesnou.
Dlouhá doba (4 a více let)
Nakonec fixace na čtyři roky a více vám zajistí nejvyšší stabilitu. Jestli máte nyní možnost nízké sazby a máte pocit, že nemůžete příliš klesnout, klidně do této varianty jděte. Zajistíte si tím stabilní cenu i v době velkých výkyvů na trhu. Jediné riziko nastává, pokud ceny výrazně klesnou.
Kdy fixovat cenu energií?
Jestli uvažujete o fixaci (bez ohledu na dobu trvání), podívejte se na doporučení odborníků. Nějakou dobu také sledujte trh, a to hlavně míru inflace. Nejlepší cenu zjistíte také porovnáním nabídek od více poskytovatelů. Jestli máte rádi stabilitu, zvolte si dodavatele s dlouhou historií.
Jak získat nejlepší cenu?
Porovnání jednotlivých nabídek je základní věcí, kterou musíte před podpisem smlouvy udělat. Podívejte se také na podmínky smlouvy a délku fixace. Musíte získat tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Zkuste si vytvořit také dlouhodobý plán, abyste měli představu o ceně do budoucnosti.
Zdroj: https://www.uswitch.com/gas-electricity/guides/fixed-price-energy/