Správné chování při bouřce: doporučení odborníků pomohou zůstat v bezpečí

Bouřka je pro mnoho lidí i zvířat děsivou záležitostí. Také jde o nebezpečnou věc, a proto musíte přesně vědět, co dělat a nedělat. Díky tomu minimalizujete riziko zranění i škod na majetku. Nejde o nic složitého, ale mnoho lidí si tato pravidla stále nepamatují. Zjistěte, jaké chování je v bouřce v pořádku a čemu se musíte vyhýbat.

Co můžete dělat uvnitř, venku a v autě?

Nejbezpečnější místo při bouřce je váš domov nebo jiná budova. Jestli se zrovna nacházíte někde uvnitř, zůstaňte tam a počkejte, než se přežene ten nejhorší déšť, hřmění a blesky. Zároveň vypněte elektrické spotřebiče, včetně televize nebo počítače. Vyhýbejte se také sprchování nebo mytí nádobí. Voda přitahuje blesky, takže to pro vás nebude bezpečné.

Mohlo by vás zajímat:  Krade klid i dobrý spánek: přestaňte používat telefon před ulehnutím, mozek vám poděkuje

Jestli jste venku, zkuste si najít nějaký úkryt. Na volném prostranství i mezi domy jste velmi zranitelní. Rozhodně se ale neskrývejte pod osamělými stromy, u kterých hrozí největší riziko blesku. A daleko se držte také od kovových předmětů, včetně plotů, nářadí nebo okapů. Nacházíte se zrovna v autě? Zůstaňte tam, protože bude fungovat jako ochrana bez blesky.

Zdroj obrázku: Freepik

Co nikdy nedělat při bouřce?

Během bouřky nikdy nesmíte používat elektronické přístroje. Nezůstávejte blízko dveří nebo oken. Hodně lidí bouřky a blesky fascinují, ale v blízkosti oken vám hrozí úder bleskem. Napadlo vás, že si během velké bouřky dáte sprchu nebo příjemnou vanu? Není to dobrý nápad. Hlavně v případě, že máte koupelnu s oknem.

Mohlo by vás zajímat:  Dlouhý let už nemusí být utrpení. Bolestem a nevolnosti pomůžou předejít jednoduché aplikace

Nezůstávejte venku na otevřeném prostranství, kde budete vyšším, ojedinělým předmětem. Blesky lákají hlavně osamělé a vyšší věci. Z tohoto důvodu se nesmíte schovávat u vysokých stromů. Stejně tak nechoďte k rybníku, řece nebo jezeru. Jestli se nacházíte v autě, neopouštějte ho a snižte rychlost jízdy. Během bouřky se jistě dostaví i silný déšť, který ztíží orientaci a ovládání vozidla.

Zdroj: https://www.metoffice.gov.uk/weather/warnings-and-advice/seasonal-advice/your-home/stay-safe-in-a-storm