Recyklované baterie jsou stejně kvalitní, jako nové!

Výzkumy ukazují, že recyklace lithium-iontových baterií se rozhodně vyplatí. Zjistilo se totiž, že jsou stejně kvalitní, jako baterie nové a možná jsou ještě mnohem lepší. Je to velký průlom, především v elektromobilové oblasti. Jak s takovým výsledkem naložit?

Výrobci se nemusí bát recyklované baterie používat

Profesoři a vědci se shodli na tom, že výsledky jsou skvělou zprávou hlavně pro výrobce elektromobilů, kteří se obávali používat recyklované baterie namísto nových. Studie ale jasně prokázaly, že se není čeho bát, protože recyklované baterie jsou stejně kvalitní, možná ještě více než nové, které se vyrábí z čerstvě vytěžených surovin.

Tým vědců testoval baterie s recyklovanými katodami NMC111, které byly vyrobené ze stejných dílů niklu, manganu a dalších látek. Výsledky pak byly popsány v časopise Joule. Recyklované materiály jsou tam považovány za méněcenné, což by mělo být překážkou pro průmysl, který potřebuje recyklované materiály. Vědci ale ukázali, že to není pravda.

Mohlo by vás zajímat:  Jak používat notebook, aby baterie vydržela co nejdéle?

Vědci dokazují, že recyklované baterie jsou možnou budoucností

Vědci naštěstí poukázali na to, že to je špatný přístup k recyklaci. Recyklované katody jsou ve skutečnosti podle nich mnohem lepší než nové – mají totiž mnohem mikroskopičtější póry než ty nové a tím pádem mohou pracovat asi o 50 % déle. Je to převratný výsledek. Recyklované baterie ale prozatím nebyly testované přímo v elektromobilech.

Výrobci baterií a elektromobilů by tak měli spojit své síly a věnovat se o recyklaci baterií, která může být k užitku. Výsledky ukazují, že to může znamenat převrat v této oblasti. Nebude tolik zatěžováno životní prostředí a zmizí problémy s uskladněním vysloužilých baterií, které zabírají místo. Sám profesor investoval své peníze do recyklace těchto baterií a do roku 2022 chce zpracovat 10 000 tun.

Zdroj: https://spectrum.ieee.org/recycled-batteries-good-as-newly-mined