Bitcoin získal pevné místo na trhu, jako „digitální zlato“ nabízí možnost zajímavé investice

Kryptoměna bitcoin je průkopníkem kryptoměn a patří k nejznámějším měnám. Tato měna bývala už pár let po uvedení na trh označována jako „digitální zlato“. Tento titul získala především díky nízké korelaci se všemi ostatními aktivy, akciemi, což z ní dělá užitečný způsob, jak získat hodnotu a zajistit se proti inflaci. Jak souvisí bitcoin se zlatem a může jej v budoucnu nahradit?

Zlato bylo objeveno před několika tisíci lety. Svou hodnotu si zachovává do dnešní doby a udržuje si ji i v dobách neklidných. Zlato je oblíbeným aktivem. Zlato se začalo používat jako měna v mnoha částech světa. Kromě měny a ukazatele hodnoty se používá k vytváření šperků a ozdob. Bitcoin je digitální měna, která funguje nezávisle na jakémkoli zprostředkovateli, včetně bank a vlád. Bitcoin je postaven na technologii blockchain a mezi uživateli umožňuje P2P transakci. Poprvé byl uveden v roce 2009.

Mohlo by vás zajímat:  Vzít telefon s sebou na pláž nemusí skončit dobře. Zařízení je třeba chránit hned třikrát

Podobnost mezi zlatem a bitcoinem

Můžeme mezi oběma aktivy najít určité podobnosti. Obě měny lze vyměnit za něco jiného, což je velice univerzální vlastnost. Stejně jako zlato tak i bitcoin má své omezené zásoby. Maximální počet bitcoinů je nastaven na číslovce 21 milionů a tohoto čísla dosáhne v roce 2140. Zlato má také své omezené množství, jelikož těžaři se přiblížili blízko zemskému povrchu. Nedostatek ho dělá imunním vůči inflaci. Z obou cenin se tedy stává vynikající způsob, jak se vyhnout inflaci. Bitcoin a zlato jsou skvělou investicí, kdy zlato je stálicí, kdežto bitcoin je spekulativní.

Mohlo by vás zajímat:  Virtuální realita nachází uplatnění také ve vzdělávání. Studenty lépe motivuje a učí
Zdroj obrázku: Freepik

Odlišnost

Jaké jsou odlišnosti mezi zlatem a bitcoinem?

  • Nařízení
  • Hmatatelnost
  • Cenová stabilita
  • Vnitřní hodnota
  • Historie

Zlato lze použít v řadě zemí jako zástavu, abyste získali půjčku, což se o bitcoinu říci nedá. Zlato vidíte reálně a můžete jej nahmatat, kdežto bitcoin je čistě virtuální měna. Co se týče stability ceny, v tomto případě jasně vede zlato. Bitcoin sice v dobách svého nejvyššího nárůstu byl na daleko vyšším levelu, ale během loňského roku klesl až o více než 65 %, takže je zde znát jeho kolísavost.

Mohlo by vás zajímat:  Technologie dokážou zcela rozhodit naše vnitřní hodiny. Problémy se spánkem samy od sebe nezmizí

Může bitcoin nahradit zlato?

V současnosti ani blízké budoucnosti ne. Důvodů je hned několik. Může za to hlavně nestálost ceny, nelze s ním obchodovat v každé zemi ani v každém obchodu. Co ukáže budoucnost, nechme se překvapit, zatím jednoznačně vyhrává zlato díky své historické spolehlivosti.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/will-bitcoin-replace-gold/