Kvůli nestabilitě kryptoměn lze přijít o pořádnou sumu. Krytí zlatem pomůže udržet jejich hodnotu

Kvůli nestabilitě kryptoměn lze přijít o pořádnou sumu. Krytí zlatem pomůže udržet jejich hodnotu

Od nástupu kryptoměn se změnilo hodně věcí. Jedno je ale jisté, a to, že hodnota kryptoměn může kolísat a jejich hodnota tak klesnout na nebezpečně nízkou úroveň. Před mnoha lety v USA byly kryty dolary zlatem. Tehdy to bylo známé jako zlatý standard, ale trvalo to jen pár desetiletí před velkou represí v roce 1929. Spojené království používalo rovněž tento zlatý standard, a to až do roku 1931.

Dnes žádná vláda nepodporuje svou národní měnu zlatem, ale toto krytí není vůbec špatný nápad. Měna je vystavena inflaci procesu, kdy peníze ztrácí kupní sílu. Krytí zlatem tak může navodit pocit bezpečí před inflací.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené mýty vykreslují telefony v tom nejhorším světle. S jejich škodlivostí je to trochu jinak

Výhody

Jak už bylo výše zmíněno, kryptoměny jsou i přes veškeré výhody značně nestabilní, což z nich dělá nestabilní měnu. Jeden den je nakoupíte za 50 000 Kč, další týden může jejich hodnota v lepším případě stoupnout, nebo naopak klesnout. Lidé přišli již o několik milionů jenom kvůli nestabilitě. V tuto chvíli mohou vyjít vhod tzv. stablecoiny. Ne všechny jsou stejné, existují různé druhy těchto stablecoinů, ale dnes budeme hovořit o stabilních mincích krytých zlatem.

Některé kryptoměny jsou kryty zlatem nebo všeobecně drahým kovem. To jim může zajistit stabilitu a napomoci tomu, že nikdy neztratí svou hodnotu zcela. Zlato bylo používáno jako aktivum už od roku 700 př. n. l. a dodnes si stále drží svou hodnotu. Cena zlata není konstantní, neustále kolísá. Dnes je jeho hodnota okolo 41 000 Kč.

Mohlo by vás zajímat:  TikTok Now trval necelý rok. Nová funkce nesplnila očekávání
Zdroj obrázku: Freepik

Kryptoměny kryté zlatem

Tether Gold (XAUt) – Možná jste slyšeli o Tetheru, jedná se o velmi oblíbený stablecoin navazující na americký dolar. Tether a Tether Gold byly vytvořeny v roce 2014 jako tokeny ERC-20, přičemž jsou zároveň kryty zlatem. Když zakoupíte Tether Gold, stanete se vlastníkem zlata. Nabízí vám možnost vlastnit zlato, aniž byste jej fyzicky drželi. Nemusíte platit ani žádné poplatky za jeho vlastnictví.

Dalším na řadě je Paxos Gold (PAXG) – Jedná se o další stablecoin krytý zlatem. Každý token PAXG je krytý uncí zlata, kterou budete vlastnit při nákupu. Jeho vlastnictvím rovněž nemusíte platit žádné poplatky za úschovu. Jaké další existují?

  • GoldCoin,
  • Perth Mint Gold Token,
  • Meld Gold.
Zdroj: https://www.makeuseof.com/gold-backed-stablecoins/