Obyvatelé chilského města budou nuceni opustit své domovy. Místo pohltí obrovská duna písku

Obyvatelé Iquique v severní části Chile čelí skutečnému problému. Písečné duny vysoké několik set metrů a dlouhé čtyři kilometry oddělují město od pouště Atacama a pomalu se přesouvají k oceánu, zabírají další blízké oblasti. Iquique má asi 200 000 obyvatel a dá se tak přirovnat k české Plzni. Vše ukazuje, že dříve nebo později budou obyvatelé města vyhnáni.

Písečné duny v Chile

Na severu země Chile nejsou velké písečné duny příliš neobvyklé. Extrémně suché podnebí v této části světa vzniku písečných dun dopomáhá. Písečné duny vytvářejí stálé východní větry vanoucí z pouště Atacama. Jedná se o nejsušší místo na planetě Zemi. Prší zde velmi zřídka a v celé oblasti může spadnout jen 1 mm srážek za celý rok. Navíc dle měření a pozorování bylo zjištěno, že se ve středu pouště Atacama nachází oblast, ve které mezi lety 1570 až 1971 vůbec nepršelo.

Mohlo by vás zajímat:  Počítačové hry a jejich vliv na lidské zdraví

Písečné duny se pohybují

Jak již bylo řečeno, písečné duny v Chile formují větry foukající ze středu poště k pobřeží. Jelikož je písek sypký materiál, jednoduše se ve velkých objemech dokáže přesouvat. Písečná duna tak pomalu putuje k oceánu a pohřbívá vše, co jí přijde do cesty.

Zdroj obrázku: Freepik

Dračí duna jako turistická atrakce

Dračí duna, jak byla nazvána, u chilského města Iquique je největší městskou písečnou dunou na světě. V roce 2005 byla uznána jako přírodní památka a od té doby je aktivně chráněna. Stala se také významnou turistickou atrakcí. Je přímo stvořena například pro tyto aktivity:

  • sandboarding,
  • paragliding,
  • jízdu v terénním autě, ve čtyřkolce nebo na motorce.

Ježdění na prkně po písku si můžete vyzkoušet pouze na několika místech na světě a dle všeho je to ohromná zábava. Východní větry z pouště zase nahrávají lidem, kteří rádi létají s padáky. Pro motoristy se jedná o výzvu projet si velmi náročný terén ve stylu známého závodu Rallye Dakar. Některé etapy minulých ročníků Rallye Dakar se v této oblasti opravdu konaly.

Zdroj: https://geekweek.interia.pl/styl-zycia/ciekawostki/news-nowa-plywajaca-zabawka-dla-miliarderow-na-pokladzie-tego-jac,nId,5810988