Antimonopolní úřad v Nizozemí vyměřil Applu už čtvrtou pokutu ve výši 5 milionů eur

Antimonopolní úřad v Nizozemí vyměřil Applu už čtvrtou pokutu ve výši 5 milionů eur

Společnost Apple stále nepřizpůsobila své podnikání zákonům Nizozemí, a proto dostala další pokutu ve výši pěti milionů. Toto je již v pořadí čtvrtá pokuta v této výši a Apple má tedy nyní na pokutách zaplatit 20 milionů eur.

V pondělí udělil Holandský antimonopolní úřad již čtvrtou pokutu ve výši pěti milionů eur. Tato pokuta byla udělena za to, že Apple stále neumožnil výrobcům softwarových aplikací používat alternativní platební metody. Stále je v seznamovacích aplikacích možnost platit jen za pomoci systému Apple. Navíc, pokud tento problém nezmizí, bude se tato pokuta každé pondělí opakovat. A 5 milionů eur není zrovna málo.

Mohlo by vás zajímat:  Siri pomůže téměř s čímkoli. Dokáže poradit, počítat i postarat se o zábavu

Apple neupravil podmínky podle zákonů a bude platit

ACM neboli Úřad pro spotřebitele a trhy v Nizozemí ukládá firmě Apple za porušení tamních zákonů pokutu pěti milionů eur každý týden. Jelikož firma dostala lhůtu na nápravu, která jí skončila 15. ledna, jsou tyto pokuty právně vymahatelné. Apple se problémem očividně moc netrápí a stále nebyla přidána žádná jiná možnost platby než přes vlastní systém, který si bere provizi až 30 procent. Apple je v hledáčku antimonopolních úřadů hned v několika zemích.

Mohlo by vás zajímat:  USA investují 11 miliard dolarů do nových atomových bomb. Světové velmoci se obávají dalšího přiostření
Zdroj obrázku: Freepik

Jiné platby než přes Apple představují bezpečnostní riziko

Zas a opět Apple opakuje jedinou věc, a to, že jiný způsob než platba přes jejich systém není bezpečný a pro uživatele by tak vzniklo potencionální riziko. 15. ledna navíc Apple uvedl, že splní rozhodnutí Nizozemských úřadů, bohužel pouze došlo na slova a činy žádné. Jediné, co Apple udělal pro to, aby se situace nějak vyřešila, bylo vyhlášení výběrového řízení pro alternativní platby. To bylo ale nastaveno tak, aby prakticky nikdo nemohl uspět.

Mohlo by vás zajímat:  Jaké jsou nejčastější příčiny poškození chytrého telefonu?

S tímto přístupem se to firmě Apple nejspíše prodraží, jelikož každým týdnem naskakují další a další pokuty. Otázkou je, jestli se jim to ve výsledku nevyplatí, protože se svými provizemi by si mohli na pokutu vydělat poměrně rychle.

Zdroj: https://www.scmp.com/tech/big-tech/article/3167065/apple-fined-another-us57-million-netherlands-fourth-fine-app-store