Když fotografie skončí vydíráním. Nebezpečný sexting se týká alarmujícího procenta dětí i dospělých

Když fotografie skončí vydíráním. Nebezpečný sexting se týká alarmujícího procenta dětí i dospělých

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti ESET software spol. s r.o. a Policie ČR asi každé sedmé dítě v rozmezí 12–18 let a každý třetí dospělý dobrovolně odeslali svou intimní fotografii nebo video jiné osobě. Pětina z oslovených dětí se setkala s některou formou zneužití.

Když se sexting promění v nátlak a vydírání

Sexting je sdílení erotického obsahu mezi osobami s jejich souhlasem. Velmi často se odehrává mezi osobami, jež se znají osobně. Jenomže mnoho lidí zapomíná na možná rizika, kdy může dojít k vydírání, zejména po ukončení vztahu. V tu chvíli už se jedná o sextorzi, která bývá zaměřena na vydírání osob a přímo souvisí s trestným činem, nazývaným sexuální nátlak. Průběh je takový, že pachatel získá materiál, kde je zobrazena oběť, a začne ji vydírat.

Mohlo by vás zajímat:  Výsledky testů nejsou při výběru nových pneumatik vždy dostatečným ukazatelem

Vedle přímého vydírání konkrétní osoby zneužitým obsahem hrozí i další traumata. Uniklý sexuální obsah může znepříjemnit osobní život oběti. Ne vždy se podaří totiž uniklý obsah vymazat, a oběť tak může zažít šikanu od ostatních, může mít zhoršené podmínky pro přijetí do zaměstnání a potýkat se s dalšími následky.

Zdroj obrázku: Freepik

Stali jste se oběťmi?

Pokud jste nechtěnými aktéry této situace, můžete požádat administrátora o smazání sexuálního obsahu z internetu. Podle zákona č. 480/2000 Sb. máte na to právo. V závažných případech, jako je nátlak, je důležité kontaktovat Policii ČR, v případě sextorze je důležité uchovat si konverzaci a všechna média s útočníkem. Do předání materiálu by neměla oběť blokovat útočníka, samozřejmě by oběť neměla nadále posílat útočníkovi další materiál. V praxi je ale takové jednání nevídané z prostého důvodu studu.

Mohlo by vás zajímat:  Fitness aplikace, které udrží motivaci sledováním pokroku a porovnáním s ostatními

Jak dopadl průzkum?

Jak jsme již předeslali na začátku článku, počet nezletilých obětí činil 541 a 542 dospělých. Zde jsou další výsledky průzkumu:

  • Až 7 % sexuálního obsahu bylo rozšířeno proti vůli autora a u dospělých toto číslo bylo 1 %.
  • Více než 35 % mladistvých a 19 % dospělých by znovu neposlalo své intimní fotky ani videa.
  • Mezi nejčastější oběti patří mladistvé dívky, což je obecně považováno za nebezpečné a nepřípustné.
Zdroj: https://centerstone.org/teen/media/sexting/