Internetové připojení je už několik let dostupné téměř všude a není snad nikdo, kdo by využíval notebook čistě pro offline práci. Pokud ale někdo plánuje využívat služby notebooku offline, jak je to s použitím antivirového programu? Je zapotřebí, nebo se jedná o vyhozené peníze?
Online kyberútoky
Není žádných pochyb, že online kyberútoky jsou daleko častější než naopak. S nástupem internetu se otevřela brána pro útočníky a jejich potencionální oběti, aniž by měly o tom ponětí, a pro získání cenných dat, vzdáleného přístupu nebo možnosti špehování.
Mezi nejznámější online napadení patří phishing, malware útoky, denial-of-service (DoS) a man-in-the-middle (MitM) útoky. Všechna tato napadení způsobují újmu oběti. Existuje zde spousta malwarů, které jsou čím dál tím promyšlenější. Rovněž byste si měli dávat větší pozor na phishingové útoky, které jsou také těžší rozpoznat. Jak se zlepšují antiviry, tak se zlepšují i dovednosti hackerů, jejichž útoky jsou mnohem více profesionálnější. Dejte si pozor, i zařízení pro offline účely může být napadnuto.
Offline kyberútoky
Velice populární metodou je infekce malwarem v USB flash discích. Pokud využíváte zařízení na veřejných místech, je daleko více pravděpodobné, že se stanete terčem napadení malwarem. Hrozby jsou různé, většinou se týkají získání přístupu a následného odcizení dat. Napadené USB může způsobit elektrický výboj, což může nenávratně poškodit hardware uvnitř zařízení. Útočníci často maskují škodlivé programy jako neškodné soubory. Jakmile je toto provedeno, malware je schopen začít pracovat naplno.
Flash disk může být také nakažen těmito typy hrozeb:
- spoofing HID,
- stuxnet,
- jucie jacking.
To jsou důvody, proč byste neměli nikdy používat cizí a náhodný flash disk.
Proč mít nainstalovaný antivirus
Ať už chcete z jakéhokoliv důvodu využívat své zařízení čistě offline, nezapomeňte, že i zde existuje riziko napadení malwarem, jak bylo výše zmíněno. Antivirový program vás nejen upozorní na škodlivé programy, často je dá do karantény nebo úplně vymaže. I když se tímto způsobem nelze vypořádat se všemi malwary, pořád je lepší tato ochrana než žádná.
Zdroj: https://www.makeuseof.com/do-you-need-antivirus-for-offline-devices/