Ani iPhony nejsou před malwarem stoprocentně chráněny

Mobilní telefony zaznamenaly boom s příchodem chytrých zařízení. S čím dál tím většími možnostmi můžeme narazit na nejrůznější zákeřné viry, které nás dokážou potrápit, nebo dokonce poškodit. Apple trávil budováním své ochrany vůči nejrůznějším vnějším vlivům desetiletí. Výsledkem je tak bohatý ekosystém, který chrání uživatelská data, o jejichž získání usilují hackeři. Neznamená to však, že jsme naprosto imunní vůči malwaru. Jak zjistit, že je vaše zařízení infikováno malwarem nebo virem?

Infikovat telefon malwarem je oříšek, mnohem snadněji mohou hackeři obranu iPhonu prolomit, jestliže bylo zařízení jailbreaknuto, jinak je nemožné se dostat dovnitř iPhonu, jako je tomu během rootování Android zařízení. Když se ocitnete v situaci, že je váš iPhone prolomen, mohou vás potkat potíže v podobě rychle se vybíjející baterie, nízké kapacity úložiště, krádeže dat, sledování vaší polohy, krádeže identity nebo finančních údajů.

Mohlo by vás zajímat:  Ochraňte svůj blog před hrozbami internetu

Proveďte kontrolu

Jedním z nejjednodušších způsobů pro zjištění malwaru je prohledat telefon, zda neobsahuje neznámé aplikace zakoupené/stažené mimo AppStore. Další stopou mohou být vysoké faktury, proto se podívejte do svého bankovnictví a sledujte veškeré pohyby financí, o kterých vůbec nemáte ponětí. To samé se týká také spotřeby mobilních dat a sledování příchozích a odchozích hovorů. Pro kontrolu spotřeby dat najeďte do Nastavení -> Mobilní síť -> Mobilní data.

Zdroj obrázku: Freepik

Svou roli hraje také úložiště telefonu, kde mohou sice zabrat dost místa média (fotky, videa…), ale také právě viry. Zkontrolujte svůj úložný prostor tak, že se dostanete do Nastavení -> Obecné -> Úložiště.

Mohlo by vás zajímat:  Soubory vytvořené v Microsoft 365 nejsou ani po smazání ztracené

Jak se zbavit virů

Máte podezření, že jste napadeni malwarem? Zkuste restartovat telefon, tento proces pomáhá v různých případech, stiskněte kombinaci bočního tlačítka se snížením hlasitosti. Když restart nepomůže, obnovte své zařízení do továrního nastavení a aktualizujte jej na nejnovější verzi iOS, nezapomeňte však zálohovat veškerá data, která chcete. Obnovení provedete v Nastavení -> Obecné -> Přenést nebo Resetovat. První úkon je nejrychlejší, druhý nejjistější. Jaké existují další tipy?

  • Odstraňte neobvyklé aplikace
  • Vymažte data prohlížeče
  • Používejte antivirový software
  • Vyměňte iPhone
Zdroj: https://www.makeuseof.com/how-to-check-iphone-for-virus-or-malware/