Ponechat notebook zapojený, nebo ho odpojit od elektřiny: odpověď není jednoznačná

Mnoho uživatelů notebooků si pokládá otázku, zda je lepší nechat permanentně připojený notebook k síti, nebo ne. Ukázalo se, že odpověď není přímo jednoznačná. Jako první úkol před vámi stojí zjistit, jaký typ baterie je obsažen uvnitř vašeho notebooku. Jsou dva druhy:

  • lithiumiontová,
  • lithiumpolymerová.

I když obě používají rozdílnou technologii, princip fungování je vyloženě stejný. Energii generují prostřednictvím pohybu elektronů. Tento průtok je nezbytný pro udržení baterie v dobrém stavu. Co o obou bateriích víme, je, že nejdou přebít. Takže pokud se chystáte notebook ponechat 24/7 v síti, tak po dosažení 100 % baterie přestane nabíjet a zahájí proces nabíjení, jakmile napětí klesne na určitou úroveň. Necháte-li notebook vybít po delší době na nízkou úroveň, hrozí hluboké vybití, což může vést i k totální smrti.

Mohlo by vás zajímat:  U přihlašovacích údajů hraje důležitou roli uživatelské jméno. Správně zvolené zvýší bezpečnost

Co způsobuje poškození lithiové baterie?

Lithiové baterie mají jednu nevýhodu v tom, že jsou nestabilní. Svou kapacitu začnou ztrácet ihned potom, co jsou vyrobeny. Kromě toho různé faktory mohou za pokles jejich kapacity:

  • cykly nabíjení/vybíjení: každá baterie má omezený počet nabití a vybití,
  • úroveň napětí: čím vyšší je napětí, tím nižší je životnost baterie,
  • vysoká teplota: teploty nad 30 °C mohou způsobit nevratné škody.
Zdroj obrázku: Freepik

Nechat zapojený, nebo ne?

Společnost Microsoft doporučuje neponechávat notebook zapojený v nabíječce, jestliže hodnota nabití dosáhla 100 procent. Udržování baterie v nabíječce způsobuje její zhoršení. Naštěstí s postupnou modernizací zařízení například macOS umožňuje používat funkci Optimalizované nabíjení. V praxi to znamená, že nabije zařízení na 80 procent, i když máte MacBook stále v nabíječce. Opětovně začne nabíjet tehdy, jakmile uzná sám za vhodné. Windows 11 má podobnou funkci.

Mohlo by vás zajímat:  ChatGPT budí obavy ze ztráty zaměstnání. Plnohodnotně lidský faktor nahradit ale stále nedokáže

Zda vyndat baterii, nebo ne, to už je otázka pro každého z vás. Každý výrobce říká něco jiného, proto je nejlepší si přečíst doporučení od konkrétního výrobce.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/tag/leave-laptop-plugged-time/