Za zapnutou klimatizaci hrozí tučná pokuta. Málokdo zná malou drobnost v zákoně

Pokud máte novější moderní auto, pak je vysoce pravděpodobné, že uvnitř najdete klimatizaci. To je výborný pomocník, který  dokáže v interiéru auta velmi rychle ochladit vzduch na příjemnou teplotu. Ovšem existují i případy, kdy zapnutá klimatizace není dobrým pomocníkem, a dokonce můžete dostat i pokutu.

Zbytečně nastartované auto

Možná to nevíte, ale české zákony myslí i na zbytečně nastartované auto. Pokud tedy jedeme a máme zapnutou klimatizaci, pak je vše v pořádku a nic neporušujeme. Ovšem pak je tady ještě případ, kdy nastartujeme auto, zapneme klimatizaci a chceme počkat před jízdou, než se auto vychladí. Komu by se také chtělo jet v rozpáleném autě. Jenže problém je v tom, že v zákoně je psáno jasně, že za toto chování nám může hrozit postih ve formě pokuty.

Zdroj obrázku: Freepik

Za co nám hrozí pokuta?

To, že máme vyhřáté auto a chceme si ho zchladit za pomoci klimatizace, napadne asi každého. Jenže podle zákona to nesmíme udělat tak, že nastartujeme a zapneme klimatizaci, aniž bychom někam vyjeli. Je zde totiž napsáno, že řidič nesmí obtěžovat své okolí znečišťováním nebo nadměrným hlukem. Což dle všeho nastartované auto, které stojí na místě, je. Proto byste si na to měli dát pozor.

Pokuta v řádech tisíců

Samozřejmě že police má na práci lepší věci než obcházet zaparkovaná auta a sledovat jestli někdo nemá zbytečně nastartovaný motor. Jenže tady jsme v Česku a čas od času se najde dobrá duše, která má potřebu si postěžovat. A v tom případě už policie musí na udání zakročit. A pokud zrovna vás nachytají se zbytečně nastartovaným motorem a zapnutou klimatizací, může vás to vyjít až na dva tisíce korun.

Pokud si tedy chcete být stoprocentně jistí, že nedostanete pokutu, zapínejte motor a klimatizaci pouze tehdy, když se chystáte vyjet. Budete tak ale muset přežít prvních pár velmi vyhřátých minut.

Zdroj: https://www.examinerlive.co.uk/news/uk-world-news/drivers-could-fined-thousands-failing-23836219