Past na opilé řidiče - tlakové senzory v sedadlech

Past na opilé řidiče – tlakové senzory v sedadlech

Už nějakou dobu se pracuje na novém řešení, které by mohlo ovlivnit počet opilých řidičů za volantem. Pro automobil to znamená, že do něj bude nainstalovaný tlakový senzor, který opilého člověka ihned rozpozná a nedovolí mu nastartovat vozidlo. Pokud už jste slyšeli o možnostech startování auto po fouknutí do předmětu, nová technologie vás také překvapí.

Nespolehlivý ukazatel? Alkohol tester se dá obejít

U alkohol testeru stačí, když foukne spolujezdec. Bohužel se snadno dají oklamat také kamerové systémy. Vnější přední kamery sice většinou snímají pohyby vozu, například manévry kolem středové čáry. V jiných případech ale sledují řidiče a pozorují jeho chování. Zavírání očních víček nebo svěšení hlavy mohou být signálem, že není něco v pořádku.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí rozmrazovač autoskel vyjde na pár korun. Škrabku už nebudete potřebovat

Národní institut pokročilých průmyslových věd a technologií potvrdil, že obě řešení budou mít několik nevýhod. Kamery nemusí fungovat ve tmě, alkohol tester se může ušpinit a nemusí správně fungovat. Alternativním nápadem je autosedačka, která detekuje opilého řidiče. Tento způsob bohužel nijak neošálíte. Senzory budou monitorovat pohyby těla, které na vás mnohé prozradí.

Senzorů bude hned několik

Na opěradle křesla budou senzory detekovat srdeční tep a také dechovou frekvenci řidiče. Jsou to navíc faktory, které se neustále mění a podle toho pak senzory poznají, zda máte na to řídit ve stavu, v jakém jste. Senzory poznají, na jakou stranu se nakláníte, pozná tak, jestli se vám náhodou nechce spát a neklimbá vám hlava.

Mohlo by vás zajímat:  Problém s připojením Apple CarPlay může mít několik řešení. Malá změna nastavení většinou pomůže

Senzory budou vyrobené z materiálů, které generují elektřinu při mechanickém namáhání. Bohužel nevydrží vysoké teploty, navíc ve vozidlech musí splňovat určité normy. Výsledky senzor ale bude odolné vůči teplotám až 120 stupňů. Technologie se pak musí aplikovat přímo do sedačky řidiče. Testování přímo na silnici se teprve chystá, ale nakonec může pomoci nejen ohledně opilých řidičů, ale také těch, kteří jsou unavení a neměli dostatek spánku.

Zdroj: https://www.inceptivemind.com/researchers-develop-pressure-sensing-seat-detects-drunk-driver/22457/