Ceny energií na světových burzách, ale i ceny pro koncové spotřebitele v České republice se postupně vrací na úroveň před válkou na Ukrajině. Ale nejen na burzách je stále cítit jisté napětí a nejistota. A tak si dnes prakticky nikdo netroufá odhadovat jejich budoucí vývoj. I proto jen minimum dodavatelů energií nabízí nové dlouhodobé kontrakty. A tak je rozumné věnovat se snížení energetické náročnosti našich domácností, může jít o investici, která se v nedaleké budoucnosti mnohanásobně vyplatí. A pokud ne, alespoň tím ušetříme životní prostředí.
Tepelná izolace
O efektivitě plastových oken už jste určitě slyšeli. Ale stejně jako izolace celé budovy jde o poměrně velký zásah, který si navíc nájemníci nemohou bez souhlasu majitele jednotky, a případně celého SVJ, dovolit. Ale pomoci mohou i kvalitní koberce nebo dekorační závěsy o vhodné délce. Zaměřit se můžete také na těsnění u dveří od bytu, právě tudy totiž může unikat velké množství tepla. A pokud v zimě topíte jen v některých místnostech, instalace těsnění dává smysl i u interiérových dveří mezi nimi.
Zkontrolujte své spotřebiče
Výměna starého spotřebiče za nový a úspornější sice může na první pohled vypadat jako zbytečná investice, ale nový spotřebič si na sebe může vydělat už za několik let. Ekologičtější spotřebiče jsou navíc šetrnější k životnímu prostředí. Nechcete-li rovnou pořizovat nové spotřebiče, můžete ty stávající alespoň důsledně vytahovat ze zásuvek. I elektronika ve stand-by režimu totiž spotřebovává elektřinu.
Nechte si zkontrolovat kotel a komín
Také kotel nebo bojler, kterým ohříváte doma vodu, si zaslouží údržbu. Rozdíl mezi energetickou náročností neudržovaného přístroje a přístroje v perfektním stavu může být i několik desítek procent. Totéž platí pro komín, máte-li kotel plynový. Pokud není v dobré kondici a netáhne, efektivita kotle rychle klesá a jeho provoz se tak prodražuje.
Zdroj: https://www.energy.vic.gov.au/for-households/save-energy-and-money/top-10-energy-saving-tips