Ušetřit v domácnosti elektřinu pomůžou drobné změny, které však uspoří ročně tisíce korun

Ušetřit v domácnosti elektřinu pomůžou drobné změny, které však uspoří ročně tisíce korun

Každý den potřebujeme obrovské množství elektrické energie i vody, i když si to vůbec neuvědomujeme. Nabíjení telefonu, sledování televize, praní, vaření i sprchování vyžaduje hodně elektřiny. Podle odborníků mohou domácnosti snížit své účty až o 25 procent, když se budou řídit podle úsporných doporučení. Na co byste si měli dávat pozor?

Myslete na osvětlení

V první řadě byste měli vyměnit všechny žárovky za LED varianty, protože vám ušetří až 80 procent energie při svícení. Navíc mají dlouhou životnost. Mnoho lidí má ale také velký zlozvyk, kdy nechávají svítit v místnosti, i když tam dlouho nejsou. Zhasínáním můžete dost ušetřit. Jestli máte chytrou domácnost, můžete zhasnout i dálkově, když na to zapomenete při odchodu.

Mohlo by vás zajímat:  Správné nastavení teploty ušetří peníze. Ideální hodnotu si lze jednoduše vypočítat

Vypojte vždy všechny zásuvky

Většina spotřebičů a zařízení si bere elektřinu i ve chvíli, kdy je nepoužíváte. Z tohoto důvodu byste je měli vždy po použití vytáhnout ze zásuvky (kromě lednice). Nezapomínejte na televizi, počítač, nabíječky telefonů a další zařízení. Nejjednodušší možností je připojení více zařízení na jeden prodlužovací kabel s vypínačem, díky kterému večer vše vypnete na jedno zmáčknutí.

Zdroj obrázku: Freepik

Kolikrát za den jdete do lednice?

Děláme to asi všichni. Otevřeme lednici a chvíli se do ní díváme. Zjišťujeme, na co máme chuť a potom ji zase zavřeme, aniž bychom si něco vzali. Každá vteřina pohledů do lednice se ale sčítá. Nakonec vám toto koukání a otevírání může udělat i 7 procent z celkové spotřeby energie u lednice a mrazáku. Otevírejte ji proto jen v případě, že tam něco potřebujete.

Mohlo by vás zajímat:  Někteří uklízí baterie zásadně do lednice. Tento bizarní nápad má jednoduchý důvod

Nezapomínejte na myčku nádobí a pračku

Pouštíte myčku nebo pračku, když je plná jen z poloviny? Zbytečně plýtváte energií. U myčky můžete ušetřit asi 15 procent celkové spotřeby, když přepnete nastavení ze sušení teplem na sušení vzduchem. Téměř 90 procent energie u pračky jde na ohřev vody. Když zvolíte nižší teploty vody, pračka bude potřebovat méně energie.

Zdroj: https://www.bchydro.com/powersmart/residential/tips-technologies/everyday-electricity-saving-tips.html?utm_source=direct&utm_medium=redirect&utm_content=21tips