Při snaze šetřit na energiích mnozí podlehnou známým mýtům. Ve výsledku zaplatí mnohem víc

Při snaze šetřit na energiích mnozí podlehnou známým mýtům. Ve výsledku zaplatí mnohem víc

V dnešní době lidé více než kdy jindy hledají způsoby, jak být šetrnější k životnímu prostředí i ke svojí peněžence. Jaké postupy ale skutečně šetří energii? Ukazuje se, že v průběhu let bylo vydáno mnoho rad týkajících se úspor, avšak nakonec se ukázaly jako zbytečné. Vědci zanalyzovali několik tipů a dospěli k závěru, které z nich nefungují.

Výměna oken se ne vždy vyplatí

Jedním z oblíbených mýtů o úsporách energie je, že výměna oken ušetří spoustu nákladů za vytápění. Náklady na vybourání starých oken a instalaci nových vás ale nakonec můžou vyjít mnohem dráž. Pravdou není ani to, že zavřením ventilačních otvorů při vytápění dojde ke snížení spotřeby energie. Moderní systémy jsou navržené tak, aby byly vyvážené, a pokud ventilaci zavřete, zatíží se ostatní části domu.

Mohlo by vás zajímat:  Rychlovarná konvice může spotřebovat mnohem méně energie. Stačí držet se jednoduchých pravidel

Mnoho lidí se domnívá, že na rozsvícení světel je zapotřebí více energie, než pokud je ponechají krátkou dobu rozsvícená. To je ale omyl. Zmáčknutím vypínače se nespotřebovává žádná energie navíc, což znamená, že pokud opouštíte místnost na více než několik minut, měli byste vždy zhasnout. Navíc se může stát, že nakonec zapomenete, že jste nechali svítit.

Zdroj obrázku: Freepik

Každoroční kontroly jsou zbytečné

Každoroční kontroly topení, větrání a klimatizace nemají žádný vliv na energetickou účinnost. Je důležité všechny větrací otvory a filtry pravidelně udržovat, ale náklady na to, aby přijel odborník a provedl důkladnou kontrolu, převyšují to, kolik byste časem skutečně ušetřili. Pokud nezaznamenáte vážnější problém, není třeba nechat vše kontrolovat.

Mohlo by vás zajímat:  Plovoucí solární farmy jako energie budoucnosti

Ruční mytí nádobí neušetří více energie než myčka. Lidé si neuvědomují, že většina moderních myček je navržená tak, aby spotřebovala méně vody a energie než tradiční ruční mytí hrnců a pánví. Někdy má smysl mýt nádobí ručně, pokud jste zašpinili jen pár talířů, ale většina lidí nevědomky plýtvá horkou vodou, což je časem stojí víc než nákup nového spotřebiče.

Zdroj: https://blog.constellation.com/2021/01/04/energy-savings-myths/