Během řízení automobilu se nedoporučuje mít oblečenou bundu

Chladné počasí je sice pomalu za námi, nicméně ještě několik dní nás mohou trápit chladnější rána nebo noci. Obecně platí, že abychom se cítili pohodlně, teple se oblečeme. Bunda je základním oděvem pro udržení se v teple a vyvarování se nachlazení. Během řízení automobilu se ale nevyplatí nosit péřovou nebo větší bundu hned z několika důvodů. Na druhou stranu tím nepíšeme, abyste si bundu nebrali do automobilu s sebou nebo neoblékli přilnavější bundu.

Horší pohyby

I když se to na první pohled nemusí zdát, řízení v bundě, zejména v objemné péřové, může představovat riziko. Během řízení můžeme zaznamenat zhoršenou pohyblivost, a tím pádem i reakce. To může být problém zejména v krizových situacích, kdy je potřeba reagovat co nejrychleji. Bunda nás může také omezovat během couvání nebo při otáčení se dozadu, když potřebujeme zjistit, zda máme volno za sebou.

Mohlo by vás zajímat:  Starší vůz jde vylepšit technickými vychytávkami, které jízdu zpříjemní a usnadní
Zdroj obrázku: Freepik

Zahřívání se

Během jízdy automobilu bychom se měli cítit co nejvíc pohodlně. Když se cítíme pohodlně, snáze a pohotověji řešíme různé situace. Sezení v bundě moc tomuto stavu nepřispívá. Sice můžeme mít vypnuté topení, nicméně venkovní počasí může vést k tomu, že se začnou dříve nebo později okna mlžit. Přidáním teploty se problém s okny vyřeší, ale zato vy se budete cítit pomalu jako na grilu. Asi si umíte představit, jak se asi může cítit člověk, který se začne potit v důležitých okamžicích.

Nebezpečí při nehodě

Málokoho napadne vliv péřovýchvětších bund v rámci bezpečnosti. Bezpečnostní pás funguje nejlépe, když jej máme na svém těle natěsno. Péřové nebo větší bundy tuto účinnost snižují, jelikož vzniká mezera mezi pásem a naším tělem. To výrazně zhorší jeho bezpečnostní vlastnosti a zvýší riziko případného zranění. Ze všech tří důvodů je tento asi nejvíc důležitý. Pokud možno si bundu v takovém počasí raději sundejte a dejte na zadní místa nebo do kufru a oblečte si teplejší mikinu.

Zdroj: https://www.brusselstimes.com/145084/motoring-organisations-advise-no-heavy-coats-inside-the-car