Vzplanutí elektrokola lze předcházet správným nabíjením i kvalitním příslušenstvím

Kolo patří k vynálezům, které nám zjednodušily dopravu a ušetřily čas. V poslední době přišla na trh elektrokola. Použití kol nebo elektrokol výrazně usnadňuje dopravu ve městech a oproti použití skútrů či motorek jsou levnější, co se týče spotřeby. Jenomže nastal problém, co se týče baterií. Byly hlášeny případy, kdy vzplanuly baterie a celé elektrokolo skončilo v ohni. Jak se vyhnout vznícení baterie?

Loňský rok bylo nahlášeno více než 200 požárů v New Yorku způsobených lithium-iontovými bateriemi. Tyto typy baterií se využívají v elektrokolech i elektromobilech. Nevznítí se samy od sebe. Většina článků těchto baterii má maximální provozní teplotu 55 °C. Jakékoliv vystavení vyšším teplotám může znamenat problém v podobě vznícení. Jak tomu předejít?

Nenabíjejte své elektrokolo v domácnosti

V New Yorku platí dokonce zákaz nabíjení elektrokol, mopedů, skútrů a motocyklů v domácnosti. V případě vzplanutí totiž hrozí, že jejich uhašení bude velice obtížné. Oheň se může samovolně vznítit opět, i když jste jej uhasili. Když však nabíjíte zařízení venku, máte větší šanci na uhašení bez větších škod.

Mohlo by vás zajímat:  V jednom zůstanou veřejné toalety vždy stejné. Krátké dveře u kabinek mají důležitý význam

Sledujte své elektrokolo během nabíjení. Můžete tak zabránit vznícení. Před vzplanutím totiž vydá obláček kouře a syčí. Tato baterie by se mohla také roztáhnout a změnit barvu. Všechny tyto znaky by vás měly nasměrovat k tomu, abyste vypli nabíječku a nepokračovali, dokud se situace nezklidní. Určitě se vyvarujte nabíjení přes noc, kdy nemáte zařízení pod kontrolou.

Zdroj obrázku: Freepik

Kupujte pouze ověřené příslušenství

Před zakoupením elektrokola si ověřte, že splňuje certifikaci UL 2849. Pokud má certifikát UL, znamená to, že baterie, hnací ústrojí a nabíječka byly testovány na kvalitu proti nebezpečí požáru. Kvalitnější elektrokola by měla být vybavena také rozhraním kontrolujícím teplotu a bránícím nadměrnému napětí v baterii.

Stejně jako u smartphonu i zde se nevyplatí šetřit na nabíječce. Použití nevhodné nabíječky může mít za následek přehřátí baterie a následné vznícení. Dodržujte také pokyny, jež jsou uvedeny v příručce.

Mohlo by vás zajímat:  Podvodníci se nevyhýbají ani Redditu. Cílí na citlivé údaje, finance i kryptoměny

Nevystavujte elektrokolo extrémním teplotám

Už výše bylo zmíněno, že jakákoliv vyšší teplota než 55 °C může způsobit požár, takže zapomeňte na to, že byste své elektrokolo nabíjeli na přímém slunečním svitu během letního období. Co se týče samotné jízdy v letním počasí, to nevadí, ale nabíjení na slunci je špatně.

Jestliže je baterie vašeho zařízení poškozená, nečekejte na nic a okamžitě kupte novou a starou odvezte do recyklačního centra, protože je nebezpečné vyhazovat lithium-iontovou baterii do komunálního odpadu.

Zdroj: https://www.consumerreports.org/electric-bikes/how-to-prevent-e-bike-fires-a2493889574/