Kolo patří k vynálezům, které nám zjednodušily dopravu a ušetřily čas. V poslední době přišla na trh elektrokola. Použití kol nebo elektrokol výrazně usnadňuje dopravu ve městech a oproti použití skútrů či motorek jsou levnější, co se týče spotřeby. Jenomže nastal problém, co se týče baterií. Byly hlášeny případy, kdy vzplanuly baterie a celé elektrokolo skončilo v ohni. Jak se vyhnout vznícení baterie?
Loňský rok bylo nahlášeno více než 200 požárů v New Yorku způsobených lithium-iontovými bateriemi. Tyto typy baterií se využívají v elektrokolech i elektromobilech. Nevznítí se samy od sebe. Většina článků těchto baterii má maximální provozní teplotu 55 °C. Jakékoliv vystavení vyšším teplotám může znamenat problém v podobě vznícení. Jak tomu předejít?
Nenabíjejte své elektrokolo v domácnosti
V New Yorku platí dokonce zákaz nabíjení elektrokol, mopedů, skútrů a motocyklů v domácnosti. V případě vzplanutí totiž hrozí, že jejich uhašení bude velice obtížné. Oheň se může samovolně vznítit opět, i když jste jej uhasili. Když však nabíjíte zařízení venku, máte větší šanci na uhašení bez větších škod.
Sledujte své elektrokolo během nabíjení. Můžete tak zabránit vznícení. Před vzplanutím totiž vydá obláček kouře a syčí. Tato baterie by se mohla také roztáhnout a změnit barvu. Všechny tyto znaky by vás měly nasměrovat k tomu, abyste vypli nabíječku a nepokračovali, dokud se situace nezklidní. Určitě se vyvarujte nabíjení přes noc, kdy nemáte zařízení pod kontrolou.
Kupujte pouze ověřené příslušenství
Před zakoupením elektrokola si ověřte, že splňuje certifikaci UL 2849. Pokud má certifikát UL, znamená to, že baterie, hnací ústrojí a nabíječka byly testovány na kvalitu proti nebezpečí požáru. Kvalitnější elektrokola by měla být vybavena také rozhraním kontrolujícím teplotu a bránícím nadměrnému napětí v baterii.
Stejně jako u smartphonu i zde se nevyplatí šetřit na nabíječce. Použití nevhodné nabíječky může mít za následek přehřátí baterie a následné vznícení. Dodržujte také pokyny, jež jsou uvedeny v příručce.
Nevystavujte elektrokolo extrémním teplotám
Už výše bylo zmíněno, že jakákoliv vyšší teplota než 55 °C může způsobit požár, takže zapomeňte na to, že byste své elektrokolo nabíjeli na přímém slunečním svitu během letního období. Co se týče samotné jízdy v letním počasí, to nevadí, ale nabíjení na slunci je špatně.
Jestliže je baterie vašeho zařízení poškozená, nečekejte na nic a okamžitě kupte novou a starou odvezte do recyklačního centra, protože je nebezpečné vyhazovat lithium-iontovou baterii do komunálního odpadu.
Zdroj: https://www.consumerreports.org/electric-bikes/how-to-prevent-e-bike-fires-a2493889574/