Nová jaderná ponorka už brzy vypluje. Má být postrachem i pýchou francouzského námořnictva

Nová jaderná ponorka už brzy vypluje. Má být postrachem i pýchou francouzského námořnictva

Francie představila nejnovější model jaderné ponorky. Tu využívá francouzské námořnictvo a byla vypuštěna z loděnice Naval Group v Cherbourgu. Oficiální spuštění ještě neproběhlo, ale mělo by se tak stát ještě letos.

Loď ještě čekají dokončovací práce

Francouzská společnost Naval Group už se těší na vypuštění nové generace ponorky, která bude poháněná jaderným pohonem. Místní tisk už informoval o tom, že z obrovské haly v loděnici Cherbourg byla svezena ponorka, která má pohonný systém Suffren. Než ji ale poprvé námořnictvo vyzkouší, musí se dokončit práce, které ještě nejsou hotové. Mělo by se tak stát do konce května letošního roku.

Tato loď, která se jmenuje Duguay-Trouin (S636), je druhou, která byla postavena v programu Barracuda. Je to projekt, který začal již v roce 1998 a měl za úkol postavit šest ponorek s jaderným pohonem. Každá ponorka měla být postavena tak, aby byly použity nejnovější technologie s ohledem na konstrukční řešení.

Mohlo by vás zajímat:  Byla spuštěna nová aplikace Donalda Trumpa. Chce konkurovat velkým sociálním sítím, které mu zmrazily účet

První ponorka byla předána v listopadu 2020

Hlavní rysem takto poháněné ponorky má být rychlost, kterou budou odpalovat střely MdCN. Útočit tak mohou na cíl, který je vzdálený až 1 000 kilometrů. První ponorka už byla francouzským ozbrojeným silám předána, a to v listopadu 2020. Pokud se všechno podaří, technický start druhé z nich se bude konat koncem května.

V současnosti program staví už třetí loď podobného typu, dokončit by se měla během následujících tří let. Jaká ale bude budoucnost jaderných ponorek, to nikdo netuší. Za několik let se technologie posunou ještě mnohem dál, přístroje a prostředky budou díky inovativnímu řešení agresivnější a přesnější. Dvě ponorky budou dodány do roku 2029. Jejich cena se přitom dostala až na 9 miliard eur. Nejedná se však o obyčejné ponorky, ale o stroje, které podle francouzského tisku budou postrachem moří a oceánů.

Zdroj: https://www.naval-group.com/en/naval-group-starts-deconstruction-third-french-nuclear-powered-ballistic-missile-submarine