Uživatelé využívající veřejné Wi-Fi sítě jsou vystaveni potencionální hrozbě hacku. Tyto bezplatné Wi-Fi se nachází většinou v restauracích, hotelech, na letištích, v knihkupectvích i maloobchodech. Na jednu stranu je hezké, že se můžete zadarmo připojit, ale pokud síť někdo zneužívá pro obírání dat ostatních uživatelů, mohou nastat problémy.
Jestliže nepotřebujete Wi-Fi připojení, můžete ho vypnout. Ostatní práci, jako ve Wordu a v dalších aplikacích, můžete dělat i bez něj. Získáte tím více, než si myslíte. Například nebudete rušeni okolním vlivem internetu, jako jsou sociální sítě, zprávy apod., takže budete více soustředění na jeden cíl, kromě toho také ušetříte samotnou baterii.
Rizika veřejné Wi-Fi
Nezabezpečená Wi-Fi je jako zlatý důl pro různé hackery, jelikož nevyžaduje žádné bezpečnostní ověření, takže nic nebrání hackerovi se pověsit mezi vámi a bodem připojení, díky čemuž může čerpat informace od vás. Tedy data vámi posílaná, jako jsou e-maily, bezpečnostní údaje a také bankovní údaje.
Hackeři také mohou využít tuto cestu k napadení malwarem a donutit vás nepřímo k „upgradu“ vašeho oblíbeného softwaru. Každopádně to neznamená, že byste se měli vyvarovat obloukem bezplatných Wi-Fi, stačí dodržovat pouze určitá bezpečnostní opatření.
Použití VPN a připojení SSL
Velice důležitým pomocníkem je připojení k virtuální privátní síti (VPN). I když se hacker dostane mezi vás a bod připojení, veškerá data budou dost silně šifrovaná, což odradí hackera, a zaměří se na snadnější cíle.
Síť VPN není určena pro obyčejné brouzdání internetem, což ale nebrání dalšímu způsobu šifrování připojení SSL. Povolte možnost „vždy používat HTTPS“, čímž zamezíte zjištění přihlašovacích údajů navštěvovaných webů. V opačném případě byste mohli předat hackerům důležité přihlašovací údaje, které mohou využít k přihlášení do citlivějších portálů.
Zdroj: https://www.top10vpn.com/guides/public-wifi-security-tips/