„Vykojený mozek“ postihne většinu žen po porodu. Změny v myšlení jsou však zcela normální

Když si nemůžete vzpomenout na oblíbená místa, kavárnu nebo název restaurace, kde jste před porodem trávila většinu času, není se čemu divit, že začnete přemýšlet nad tím, co se s vámi děje. Mnoho lidí tomu říká, že maminky mají „vykojený mozek“, protože se pouze starají o své děti a nemají čas na nic jiného. Nepohybují se mezi dospělými, a tak nezvládají normální konverzaci.

Proč se maminky neumí bavit o běžných věcech?

Od porodu takových chvilek zažije každá maminka spoustu. Nevybavují si známá slova, nezvládají odepsat na zprávy a také zapomínají na schůzky, které mají domluvené. Opravdu po porodu existuje stav, který ženy dostane z obyčejného života, a ony zabřednou pouze do mateřství a nic jiného neznají? Každé mamince, které se zeptáte, se tohle určitě stalo. Žádní odborníci ale tento stav zatím nedokázali vysvětlit.

Mohlo by vás zajímat:  „Klidně si bouchněte, já stojím správně,“ argumentoval jsem řidiči, kterého jsem záměrně zablokoval

Je to ale přirozený jev. Dochází totiž ke změně v mentálním zpracování. Mozek přepíná na jinou prioritu, kterou je právě postarat se o to, aby dítě zůstalo naživu. Proto bude až na druhém místě, kde se kdo narodil nebo co máte zrovna nakoupit k večeři. Většinou ale za tuto „nemoc“ může i stres, který souvisí s péčí o dítě, ale také život, který se vám obrátí vzhůru nohama.

Zdroj obrázku: Freepik

Nedostatek spánku může být jednou z příčin

Jednou z příčin, proč maminky nemohou uvažovat nad takovými věcmi, jako je nákup nebo vzpomínka na narozeniny blízkého, patří například nedostatek spánku. S dětmi toho totiž opravdu mnoho nenaspíte, pokud nemáte hodné miminko. Poté se přidá ještě stres, úzkost, pocit, že nic nezvládnete. A rázem nebudete vědět, do čeho se obléknout nebo kudy vede cesta na autobus.

Mohlo by vás zajímat:  Nejčastější chyby, které lidé dělají na Tinderu

Možná bychom měli ženám věřit, že to opravdu nedělají schválně, že něco zapomenou nebo nekoupí věc, kterou potřebovaly. Studie zjistily, že v oblasti mozku nejen kojících matek, ale i maminek již větších dětí dochází k poklesu šedé mozkové hmoty. Ještě dva roky po porodu se tak maminky mohou vymlouvat na to, že jejich myšlení ovlivňují hormony.

Zdroj: https://www.webmd.com/sleep-disorders/sleep-deprivation-effects-on-memory, https://www.calmclinic.com/anxiety/symptoms/forgetfulness, https://www.verywellfamily.com/cognitive-function-in-moms-5079175, https://www.verywellfamily.com/cognitive-function-in-moms-5079175, https://www.nytimes.com/2021/07/14/parenting/mom-brain-forgetfulness-science.html, https://www.washingtonpost.com/health/mommy-brain-changes-fogginess/2021/10/08/bd6ff7b6-0b4e-11ec-9781-07796ffb56fe_story.html, https://motherclub.cz/mleko-na-mozku-mi-bere-inteligenci-mam-se-s-tim-smirit/, https://www.thecut.com/2018/05/science-of-brain-after-giving-birth.html