Vstříc zelené energii: mistrovské dílo na Tchaj-wanu může inspirovat celý svět

Vstříc zelené energii: mistrovské dílo na Tchaj-wanu může inspirovat celý svět

„Sun Rock“ je dílo, které by mělo být postaveno na Tchaj-wanu. Jedná se o unikátní zařízení, které bude svým tvarem připomínat skálu, jak napovídá už jeho název. Skála bude navíc celá pokrytá solárními panely a podle odhadů bude tato budova vyrábět každý rok asi jednu gigawatthodinu zelené energie.

Asijský ostrov chce bezuhlíkovou budoucnost

Tento projekt pod záštitou společnosti Taiwan Power Company má za úkol být jedním z nástrojů, díky kterým během několika následujících let zmizí uhlíková stopa. Právě Tchaj-wan chce být jednou ze zemí, kde bude všechno fungovat v souladu s přírodou. Společnost chce, aby se maximálně využilo také sluneční záření, které se pak bude hodit pro výrobu energie.

Mohlo by vás zajímat:  Klimatické změny nenávratně mění planetu, jak ji známe. Potravinová krize je jen začátek katastrofy

Podle odhadů by z budovy měl profitovat celý ostrov, protože během roku by měla vytvořit celou gigawatthodinu elektřiny. To zajistí potřebné množství pro celý ostrov, pokud se snad objeví přebytky, budou převedené do elektrické sítě. Budova je konstrukčně velmi zdařilé provedená.

Budova bude mít energie až pro 170 domácností

Pokud se provedou jisté úpravy, budova a její energie budou moci zásobit až 170 domácností na ostrově. Je to obrovské množství, které může ušetřit spoustu peněz. Tento návrh vytvořila architektonická kancelář v Nizozemsku, která o svém projektu tvrdí, že je jedinečný a má velký potencionál, s čímž lze bezesporu souhlasit.

Mohlo by vás zajímat:  Průlomová technologie, díky které se šrot promění v palivo

Budova by měla mít necelých 13 000 metrů čtverečních. Solární panely by pak měly být asi na ploše 4 000 metrů. Samozřejmě bude mít budova také okna a větrání, ale na první pohled se to tak nemusí jevit. Stavba má být dokončena v roce 2024 a podle projektu to vypadá, že to bude velmi působivý konstrukt, který bude dobře plnit svou funkci. Zelená energie by měla být součástí naší budoucnosti. Lidé dnes již třídí odpad, snaží se nepoužívat plasty a úspora energií a peněz je jen dalším krokem k lepšímu životu.

Zdroj: https://www.mvrdv.nl/projects/754/sun-rock, https://www.globalconstructionreview.com/taiwan-governments-sun-rock-to-aid-transition-to-green-power/