Během 15 let se nehostinná pustina proměnila v džungli. Využití bioodpadu dostává nový rozměr

Během 15 let se nehostinná pustina proměnila v džungli. Využití bioodpadu dostává nový rozměr

Příroda je neskutečná, kolikrát už nám vytřela zrak. Během naší existence už proběhla spousta pokusů, a dokonce na některé z nich se zapomnělo, jejichž výsledky po čase doslova ohromily. O jednom z nich se dozvíte v dnešním článku.

Problém s pustou krajinou je jednou z palčivých otázek dnešních dnů. Jako návod by mohla posloužit událost z 90. let, kdy na neúrodné půdě v Kostarice byl vysypán odpad ze slupek pomerančů z přibližně 1 000 kamionů. Nějakou dobu se tomu nevěnovala pozornost, ale co přišlo poté, vyrazilo dech všem.

Mohlo by vás zajímat:  TikTok Now trval necelý rok. Nová funkce nesplnila očekávání

Uzavření projektu

Hned ve druhém roce navážení odpadu se projekt uzavřel, mezitím stihly kamiony pokrýt celé tři hektary plochy slupkami pomerančů. Výsledkem bylo zvýšení povrchové biomasy až téměř o 200 %. I přes příznivý start byl projekt uzavřen a až po patnácti letech přišlo na kontrolu plochy a výzkumníci se nestačili divit.

Zdroj obrázku: Freepik

Proces proměny

Překvapivě byla velikým problémem identifikace daného místa. Vyprahlá pustina byla najednou hustě prorostlou džunglí, proto tým musel dvakrát zkontrolovat lokalitu, aby se ujistil, že se nachází na správném místě. Experimentální kompostování bez zásahu lidského faktoru přispělo k famózní proměně nehostinné krajiny. Nešlo přehlédnout větší biomasy stromů a diversitu druhů. Dokonce zde vyrostl fíkovník, k jehož obejmutí bylo nutno třech lidí. Nikdo neví přesný dopad pomerančových slupek během šestnácti let, chystá se další výzkum.

Mohlo by vás zajímat:  Tyhle písničky na YouTube zachrání každého rodiče. Děti zaručeně zklidní a zabaví

Regenerace půdy

Přesný mechanismus není znám, ale padl názor, že se jednalo o dva faktory:

  • potlačení růstu invazivních rostlin,
  • obnova velmi poničené trávy.

Výzkumný tým doufá, že by tento model mohl přispět k obnově dalších nehostinných krajin.

Docela smutným obrázkem je, že moderní společnosti vlastní odpady, které jsou bohaté na živiny, zatímco na světě existují potřebná místa. Proč by právě tato metoda nemohla být odpovědí na přetváření nehostinných lokalit v zelené plochy?

Zdroj: https://www.boredpanda.com/12000-tonne-orange-peel-forest-costa-rica/?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=organic