Mikroplasty zamořily planetu. Jsou ve vodě, potravinách i našich tělech

Riziko mikroplastů se řeší již dlouhou dobu. Jedná se o velkou hrozbu pro životní prostředí a nachází se prakticky ve všem, co nás obklopuje. Budete se divit, ale stopové množství plastů máte pravděpodobně i ve svém těle a všude ve svém okolí. Jejich přítomnost v těle může způsobit zdravotní problémy a stejně působí také na zvířata a rostliny v přírodě.

Voda

Nezáleží na tom, jestli se jedná o řeky, jezera, moře, oceány nebo podzemní proudy vody. Mikroplasty se v dnešní době již dostaly úplně všude. Pochází hlavně z plastových odpadků, které se dostanou do přírody a tam se začnou rozkládat. To bohužel znamená, že se mohou dostat i do pitné vody.

Mohlo by vás zajímat:  6 zajímavých využití pro lidský odpad: možná splachujete do záchodu zlato

Potraviny

Mikroplasty se nachází hlavně v potravinách, jako jsou mořské plody, ryby, sůl nebo balená voda. Právě ve vodě se nejvíce rozkládají a tam se jich nachází nejvíce. Proto se dostávají také do těl ryb a dalších mořských plodů. Konzumací kontaminovaných potravin se potom dostávají do našeho těla.

Zdroj obrázku: Freepik

Vzduch

Možná vás to překvapí, ale drobné částečky mikroplastů se mohou rozptýlit také do vzduchu. Usazují se na povrchu rostlin i půdy a snadno se odtud dostanou do vzduchu. Také ve vzduchu představují obrovské riziko pro naše zdraví i přírodu, protože se mohou dostat všude. V lidském těle mohou způsobit astma, alergické reakce nebo záněty.

Mohlo by vás zajímat:  Mikroplasty jsou skutečnou hrozbou. Ovlivňují ekosystémy rostlin i živočichů

Kosmetika

Kosmetické produkty ve velkém množství využívají mikroplasty při své výrobě. Myslete na to, až příště budete používat řasenku, pudr, pleťové krémy nebo peelingy. Z těchto produktů se také dostávají do odpadních vod a odtud do přírody.

Oblečení

Při výrobě syntetických materiálů se hodně používají plasty. Materiál, jako je polyester nebo nylon při praní uvolňují mikroskopické části plastů, které se dostávají do odpadních vod. Odtud nakonec dojdou až do řek, jezer a oceánů. Tam celý proces proběhne znovu a dostanou se zpět k nám.

Zdroj: https://www.bbc.com/future/article/20240110-microplastics-are-everywhere-is-it-possible-to-reduce-our-exposure