V Anglii infikovali 34 dobrovolníků virem SARS-CoV-2. Získané poznatky mají jednou provždy ukončit pandemii koronaviru

V Anglii infikovali 34 dobrovolníků virem SARS-CoV-2. Získané poznatky mají jednou provždy ukončit pandemii koronaviru

Několik zdravých dobrovolníků se nechalo infikovat ve Velké Británií virem SARS-CoV-2. Díky těmto kontrolovaným podmínkám se mohli vědci lépe zaměřit na nemoc a vyvinout účinnější vakcínu v boji proti této nemoci.

Pokud chceme s nějakou nemocí bojovat, pak je zapotřebí pochopit co nejpřesněji, jak funguje. A přesně k tomu slouží podobné výzkumy v kontrolovaných podmínkách. V Anglii se proto rozhodli, že dají dohromady 34 dobrovolníků ve věku od osmnácti do třiceti let a záměrně je viru SARS-CoV-2 vystaví. Nakonec se infekce rozvinula jen asi u poloviny dobrovolníků, a to s těmito mírnými příznaky:

  • bolest v krku,
  • ztráta čichu nebo chuti,
  • rýma,
  • horečka.
Mohlo by vás zajímat:  Jihoafrická republika žádá po firmě Huawei odškodnění. Závažně porušila kvóty zaměstnanců

Jak toto testování vlastně probíhalo?

Britští specialisté z Imperial College London tuto studii oznámili již v roce 2020. První dobrovolníky, kteří se nechali nakazit, využili počátkem loňského roku. Každý účastník dostal jen minimum viru, které odpovídalo virové náloži za jeden nádech. Po infikování byl každý jedinec sledován v uzavřené karanténě po dobu čtrnácti dní. Z tohoto malého množství viru se nakazila více než polovina lidí a příznaky se projevily asi u 80 procent z nich.

A jak nakonec studie dopadla?

Nadpoloviční většina dobrovolníků se nakazila a objevily se u nich příznaky, které známe například od chřipky. Tedy stará dobrá rýma, kašel, teplota a bolest v krku. Navíc se u 3/4 z nich objevil typický příznak, ztráta chuti nebo čichu. Druhá půlka zúčastněných, která se nenakazila, se podrobila dalším testům a časem budou známy další poznatky. Díky těmto lidem by mohla přijít odpověď na to, jak jednou provždy ukončit pandemii viru SARS-CoV-2.

Mohlo by vás zajímat:  Apple nabízí uživatelům iPhonu možnost opravit si telefon svépomocí. Nemusí se ale vyplatit

Všichni účastníci se přihlásili dobrovolně a za toto dvoutýdenní testování obdrželi mimo sladkého pocitu, že pomáhají dobré věci, i 4 600 liber, což je v přepočtu na naše nějakých 130 000 korun.

Zdroj: https://www.ft.com/content/d6fd08ac-1d3d-4539-873c-e51148304279