Běžné jídlo bude už možná brzy patřit minulosti. Nahradí ho hmyz a maso z tiskárny

Běžné jídlo bude už možná brzy patřit minulosti. Nahradí ho hmyz a maso z tiskárny

S narůstajícím počtem lidí na planetě narůstá i spotřeba jídla. Bohužel k tomu nepřidává ani vysoká spotřeba lidí, kdy nakupujeme ve velkém, ale nestihneme potraviny zpracovat a ty poté končí v koši. Vědci hledají různé alternativy, jak vyřešit problém s masem a dalším jídlem. Možným řešením se může stát hmyz, ale nejen ten. Co se může stát jídlem budoucnosti?

Potraviny živočišného původu mají negativní vliv na životní prostředí emisemi obrovského množství skleníkových plynů. U pěstování různých plodin je problém, že mnohdy používáme pesticidy, které také poškozují půdu. Jako řešení se může zdát přechod na vegetariánskou stravu, změna návyků může mít obrovsky pozitivní účinek. Zároveň je potřeba myslet na to, aby byly tělu dodávány bílkoviny. Jak nahradit maso a další živočišné produkty?

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené vychytávky, díky kterým by se mělo vejít do nádrže více paliv

Odpovědí může být hmyz

Ano, pro někoho to může znít jako odporná představa, ale hmyz už nemusí být pouze exotickou pochoutkou v různých zemí nebo televizních pořadech. Pojídání hmyzu může pomoci s problémy. Existuje mnoho hmyzu, který lze konzumovat.

  • Mouční červi chutnají jako oříšek.
  • Cvrčci připomínají kuře.
  • Kobylky mají příchuť krevet.
  • Mravenci překvapí citronovou chutí.

Proč zrovna hmyz? Prvním důvodem může být nenáročný chov s rozhodně menší potřebnou plochou. Obsah bílkovin je, co se týče procent, daleko vyšší oproti běžně chovaným zvířatům. Tepelná úprava snižuje hodnoty bílkovin, což u hmyzu nemusíte.

Mohlo by vás zajímat:  Zdravotní pojištění cizinců v České republice
Zdroj obrázku: Freepik

Dojde na výměnu mléka?

Může se stát, že kravské mléko brzy nahradíme švábím. Podle výzkumů je švábí mléko až čtyřikrát více výživnější než kravské. Stále ale kolují jisté pochybnosti, zda je švábí mléko pro člověka bezpečné.

Maso z tiskárny

Spojení 3D tiskárny a potravin? Žádné sci-fi! Šťavnaté steaky už nejsou nesmyslem, ale díky 3D biotisku si je můžete dopřát. Podle kmenových buněk dospělých krav waguy dokázali japonští vědci přesně definovat uspořádání svalů, cév a tuku takovým způsobem, že nerozeznáte pravé maso od vytisknutého. Tak co, dočkáme se brzy těchto produktů ve výlohách prodejen?

Zdroj: https://bernardmarr.com/the-future-of-food-amazing-lab-grown-and-3d-printed-meat-and-fish/