Voda po celé planetě je nenávratně zamořena nebezpečnými chemikáliemi. Důsledky pro zdraví jsou obrovské

Podle amerických směrnic o kontaminaci není nikde na Zemi bezpečné pít dešťovou vodu. Dešťová voda po celé planetě obsahuje zdraví škodlivé chemikálie zvané perfluorované a polyfluorované látky (PFAS). Vědci ze Stockholsmké univerzity tvrdí, že látky PFAS jsou rozšířeny po celé atmosféře a není místa, kde by se nenacházely. Tento článek vyšel v časopise Environmental Science & Technology 2. srpna 2022.

Existuje tisíce PFAS látek vytvořených člověkem. Používají se v potravinářském průmyslu pro balení potravin, do voděodolných obleků, nábytku, koberců, nepřilnavých povrchů nádobí, hasicích přístrojů, elektroniky a také i kosmetiky. Do ovzduší unikají používáním či při výrobě, kdy se dostanou do oceánu nebo moří a poté se přenesou do atmosféry a spadnou zpátky ve formě srážek na Zem.

Věčné chemikálie

Tyto chemikálie se hůře rozpadají a hromadí se v lidech, zvířatech i životním prostředí. Chemikálie PFAS byly dokonce nalezeny i na Antarktidě a v arktickém mořském ledu. Jejich výskyt po celé zeměkouli znamená pro lidstvo hrozbu. Především ve spojitosti s rakovinou, impotencí, vysokým cholesterolem, opožděným vývojem u dětí a horší účinností vakcín.

Mohlo by vás zajímat:  Obrovský generátor dokáže vyčistit celé město od smogu. Obyvatelé proti němu přesto protestují

Stejně jako mikroplasty je obtížné identifikovat všechny dlouhodobé zdravotní účinky expozice PFAS. Všechny obsahují mnoho různých sloučenin, které jsou rozšířeny v životním prostředí. Nový dokument naznačuje, že každý na Zemi je ohrožený.

Zdroj obrázku: Freepik

Dešťová voda je zdraví nebezpečná

Nejznámější látky obsaženy v dešťové vodě jsou:

  • kyselina perfluoroktanová (PFOA),
  • kyselina perfluoroktansulfonová (PFOS).

Agentura pro ochranu životního prostředí zpřísnila pokyny ohledně přítomností obou látek v pitné vodě. Dříve EPA stanovila pro obě látky sedmdesát dílů na bilion. Nové směrnice snižují až na sedmnáct tisíc, omezují bezpečné úrovně na 0,004 dílů na bilion pro PFOA a 0,02 dílů na bilion pro PFOS. Podle autorů studie hladiny obou látek v dešťové vodě často výrazně překračují limity EPA.

Podle nejnovějších směrnic USA pro PFOA by jako pitná dešťová voda neobstála a byla označena za nebezpečnou. I když dešťovou vodu přímo nepijeme, existuje určitý počet lidí, kteří ji považují za nezávadnou. List také zjistil, že půda po celém světě je kontaminována PFAS.

Zdroj: https://interestingengineering.com/health/the-risk-of-forever-chemicals-in-rainwater-is-global-now