V Antarktidě se bude vrtat. Vědci chtějí odpovědi

V Antarktidě se bude vrtat. Vědci chtějí odpovědi

Vědci z Velké Británie a Itálie se rozhodli zahájit velkolepý projekt, který by měl přinést odpovědi na otázky o klimatu, které se velmi rychle mění. Je to ambiciózní projekt, ve kterém by vrtání mělo být tím nejdelším, jaké kdy bylo učiněno.

Vrtat se bude ledové jádro v Antarktidě

Cílem celého výzkumu je získat data, který by vedla k odpovědím na otázky, proč se tolik mění klima za posledních jeden a půl milionu let. Chtějí zjistit, proč nastaly enviromentální a klimatické změny. Arktická ledová jádra mohou být cenným zdrojem informací právě o tom, proč se momentálně děje to, co se v celém světě děje.

Mohlo by vás zajímat:  Umělá inteligence má potenciál pomoci předejít klimatickým změnám

Před stovkami tisíc let bylo všechno jinak a jednotlivé vrstvy ledové pokrývky mohou leccos prozradit. Je možné zjistit, jaké podmínky panovaly v konkrétní době, ale bude nutné se dovnitř ledových jader provrtat. Na projektu se podílejí britští vědci a také Italský institut polárních věd. Výzkum bude financovaný z projektu European Antarctic Ice Core Projeck, který podporujete Evropská komise.

Projekt začal už v roce 2019, první vrty proběhnou až nyní

Projekt byl spuštěn již v roce 2019, ale teprve v posledních dnech se udělají první vrty. Do konce ledna 2022 se bude vrtání dělat rychlostí 170 metrů za týden. Vrty budou probíhat v oblasti Little Dome C ve východní Antarktidě, odkud bude výzkumná stanice Concordia vzdálená 40 kilometrů. Vzorky ledu, které byly vyvrtané předtím, jsou staré 2,7 milionu let.

Mohlo by vás zajímat:  Jaká je budoucnost, co se týče pohonných hmot?

Předchozí projekt, který měl stejný úkol, vyhloubil jádro z doby před 800 000 lety. Nyní chtějí vědci zajít ještě dál do hlubších vrstev ledového jádra a chtějí se dozvědět, jak se změnilo klima planety Země. Vědci doufají nejen v nové informace, ale také se chtějí dozvědět více o struktuře ledu a topografii skalního podloží, na kterém je led zasazen. Možná již brzy budete všichni vědět o tom, proč nastalo globální oteplování.

Zdroj: https://geekweek.interia.pl/nauka/news-odwierty-na-antarktydzie-naukowcy-szukaja-odpowiedzi-w-spraw,nId,5680114