Nový akciový trh obchoduje se zvířaty. Odvážný plán má zachovat druhovou rozmanitost

Nový akciový trh obchoduje se zvířaty. Odvážný plán má zachovat druhovou rozmanitost

Čím dál tím více vymírá mnoho druhů zvířat, ať už vlivem globálního oteplování, nebo přímo námi, lidmi. Na co přišli evropští vědci? Přišli se zajímavým nápadem, zabývají se hodnotou jednotlivých druhů zvířat. Navrhli tak systém, který pojmenovali druhový akciový trh. Tento trh funguje na stejné bázi jako trh s penězi.

Druhový akciový trh

Tato myšlenka byla popsána v časopise Research Ideas and Outcomes a nejedná se o vlastnictví zvířat nebo obchodování s nimi. Princip spočívá v určení hodnoty daného druhu zvířete a toho, nakolik je ohrožen na základě lidských aktivit. Vysokou cenu akcie by mohly mít například včely, které by pak byly označeny za nejdůležitější živočichy na Zemi. Cena včel by pak kolísala podle toho, jak by lidé „nakupovali“ na základě svých aktivit.

Mohlo by vás zajímat:  Digitální peněženka zabezpečí všechny finance na jednom místě a umožní jednoduché placení

Pro lepší představu, používání pesticidů a dalších činností, které vedou ke globálnímu oteplování a snižování stavu druhu, by bylo pokládáno za „prodej“ vytvářející koncepční fakturu, kterou by museli lidé zaplatit, aby kompenzovali negativní účinky své činnosti. Naopak opatření přijatá pro ochranu druhů a podporu biologické rozmanitosti by byla brána jako „nákup“.

Zdroj obrázku: Freepik

Tento projekt může otevřít lidem oči

Od tohoto projektu si evropští vědci slibují mnohé, aby lidé otevřeli oči a konečně vnímali negativní dopad svých akcí na úkor biologické rozmanitosti. Především vkládají naděje v to, že lidé budou více myslet na ochranu zvířat a přispějí tak k jejich přežití. Biologická rozmanitost klesá každým rokem, měsícem, týdnem i dnem. Alarmující je zjištění z OSN, kdy by během desetiletí mělo vyhynout až milion rostlinných a živočišných druhů. Pouze od 16. století vyhynulo nejméně 680 druhů obratlovců.

Mohlo by vás zajímat:  I pár minut meditace přinese uvolnění a vlnu nové energie. Relaxační aplikace lze využít kdekoli

Myšlenka je ambiciózní a zahrnuje vytvoření „digitálních druhů“ pomocí získání informací DNA a znalosti o všech zvířatech, jejich distribuci a dalších faktorech. I když se to zdá složité, tak podle vědců se to vyplatí. Stojí si za svým, že tento způsob je nejlepší cestou, jak otočit kurz, a zachovat tak biologickou rozmanitost, a možná ji i zpátky rozšířit.

Zdroj: https://www.washingtonpost.com/science/2022/06/25/animal-stock-market/