Od ChatGPT se distancuje stále více firem

Loňský listopad byl důležitým milníkem pro umělou inteligenci. Právě v tento měsíc vydala společnost OpenAI chatbota ChatGPT. Jednalo se o velkou inovaci na poli umělé inteligence, díky které jsme byli svědky něčeho, co jsme dosud nezažili. Původní nadšení později vystřídala frustrace z toho, co umělá inteligence vše dokáže. Řada firem zakázala používání ChatGPT a dalších generativních AI nástrojů. V květnu 2023 byl mezi prvními společnostmi Samsung, poté Commonwealth of Australia, Amazon, Apple, JPMorgan Chase & Co. Přidaly se různé nemocnice, právnické firmy atd.

Co vedlo a vede společnosti k zákazům umělé inteligence?

Mohlo by vás zajímat:  Poslechněte si historicky nejdelší písně. Rekord drží 24hodinový song skupiny The Flaming Lips

Úniky dat

ChatGPT potřebuje velké množství dat pro efektivní trénování a provoz. Chatbot byl trénován pomocí obrovského množství dat z internetu a pokračuje i dále. Každá informace nebo data, které poskytnete chatbotu, zůstanou v jeho moci. Mnoho společností si zakládá na své ochraně dat a soukromí, což je důvodem, proč stále více jich přestává používat ChatGPT. Společnost OpenAI navíc nezaručuje spolehlivou ochranu a záruku dat.

Zranitelnost

I když zatím není hlášený případ spojený s kybernetickým útokem na ChatGPT, existuje potenciální šance na to, že by hackeři mohli získat a zpronevěřit data, jež nashromáždil ChatGPT za celou dobu své existence. ChatGPT navíc je schopen vygenerovat malware kódy a phishingové zprávy, takže proč by v budoucnu nemohl oklamat sám sebe, že?

Mohlo by vás zajímat:  Lost Ark trhá rekordy. Během pár dní se stal druhou nejhranější hrou Steamu
Zdroj obrázku: Freepik

Personalizované chatboty

Chatbot vypadá na první pohled velice inteligentně, kdo ale je zasvěcený a čte pořádně vše, co vygeneruje, ví, že chatbot je schopen vyplodit halucinace čili informace, které se nezakládají na pravdě. Kvůli tomuto problému spousta společností, zejména výše zmíněné, založily své vlastní chatboty pro své soukromé, pracovní účely.

Nezodpovědné chování zaměstnanců

Jako zaměstnavatel si můžete být jistý tím, že nemáte pod kontrolou, co všechno jsou schopni vaši zaměstnanci provést. Spoléhání pouze na AI je cesta do pekel, protože tento pohodlný způsob doslova zabíjí kreativitu a inovaci, které jsou nahrazeny leností. Závislost na AI způsobuje z dlouhodobého hlediska zabití kritického myšlení. I když se zdá tento nástroj jako výborný pomocník, mohou zde převažovat negativa nad pozitivy. Navíc nemáte záruku, že nějaký zaměstnanec nesdílí citlivá data společnosti s ChatGPT nebo jiným chatbotem.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/openai-chatgpt-biggest-probelms