Proměňte svůj počítač v plnohodnotný hotspot. Možnost nabízí samotný systém nebo jednoduchý program

Generátory hesel nevytváří zcela náhodný soubor znaků, přesto tyto kombinace téměř nejdou prolomit

Pokud používáte správce hesel, pak je vysoce pravděpodobné, že i ten váš obsahuje nástroj pro generování hesel náhodných. Podíváme se na to, jaké rozdíly a funkce nabízejí nejrůznější programy, a vy se tak můžete lépe zorientovat v této problematice.

Jsou generátory hesel opravdu náhodné?

Když si hodíte hrací kostkou, pak máte jistotu, že vám padne náhodný výsledek. Nikdy nevíte předem, co na kostce padne. Ale funguje to takto u generátorů hesel? Tyto programy používají ke generování pseudonáhodný algoritmus. Ten dohledává čísla bez jakýchkoliv dohledatelných spojení, což znamená, že prakticky náhodný je, nicméně pro opravdu zkušeného hackera je možné určit, který algoritmus byl použit.

Mohlo by vás zajímat:  Bezdrátové nabíjení telefon nepoškozuje. Důležitější je umět s baterií správně zacházet

Generátory snižují náhodnost

Žádný generátor hesel nevrací zpět opravdu náhodná čísla. Vracejí se k nám řetězce znaků v závislosti na zvolených jazykových sadách. Pokud tedy pro tvorbu hesla použijete sadu, která obsahuje 26 velkých a 26 malých písmen a přidáte číslice a speciální znaky, pak bude vaše heslo generováno z celkem 80 znaků. Což odpovídá u osmimístného hesla asi jednomu kvadrilionu možností. Což už k prolomení zabere nějaký čas.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro větší bezpečí generujte dlouhá hesla

Z logiky věci je naprosto jasné, že čím delší heslo zvolíte, tím bezpečnější bude. Výhodou generátorů hesel je to, že si hesla nemusíte pamatovat, jelikož si je pamatuje za vás, proto nic nebrání tomu, aby hesla byla opravdu dlouhá. Není tak důvod mít heslo o čtyřech znacích, což je velmi riskantní. Doporučuje se dokonce vytvořit si heslo o 32 znacích. Takto dlouhé heslo má téměř sto procentní šanci na to, že odolá jakémukoliv útoku.

Mohlo by vás zajímat:  Tři možnosti propojení mobilních dat s počítačem pomocí Androidu

Takže je to ve skutečnosti tak, že náhodně generovaná hesla nejsou úplně založena na náhodě, ale pokud zvolíte dostatečně dlouhé heslo, pak je téměř jisté, že jej nikdo neprolomí. Samozřejmě nezapomínejte do generovaní hesla zanést všechny znakové sady, včetně speciálních znaků.

Zdroj: https://www.pcmag.com/how-to/how-to-use-a-random-password-generator