Věděli jste, kolik se toho pes může naučit? Překvapí vás, co dokáže

Pes je nejlepší přítel člověka a jako takový nás může neustále překvapovat dovednostmi, které jste ho naučili nebo je získal sám například formou hry. Psi ale mají schopnosti, o kterých jste možná ani nevěděli. Vědci zveřejnili výsledky studií, které ukazují, že psi jsou schopni si zapamatovat názvy až sto kusů hraček, a to není všechno.

Rychle si zapamatují svá jména i názvy hraček

Psi jsou velmi učenliví, což se ukázalo i v této studii, kterou vědci prováděli v mnoha státech po celém světě. Mnoho psů si totiž dokáže zapamatovat minimálně 28 kousků svých hraček, u některých číslo dosáhlo dokonce stovky. Po několika opakováních byli schopni si pamatovat své jméno alespoň dočasně a po dalších už si ho pamatovali trvale.

Vědecký výzkum se opírá o schopnost tetrapodů. Mohou se srovnat se systémem učení řeči u dětí – ve věku 18 měsíců zkoušejí používat nová slova. Studie ale byla provedena jen s několika psy. Jejich majitelé museli své mazlíčky naučit názvy nejdříve šesti, posléze dvanácti hraček během jediného týdne.

Mohlo by vás zajímat:  Televize není jenom škodlivá. Zajistí zábavu, informace i pocit někam patřit

Studie se zúčastnilo plemeno Border kolie

Většina psů všechno zvládla bez problémů, ale musíme dodat, že se jednalo o plemeno Border kolie, které je velmi učenlivé a zvládne určitě mnohem více věcí. Podobné schopnosti ale ukázala také jiná plemena, například jorkšíři, němečtí ovčáci nebo někteří kříženci. Ti obecně patří mezi oblíbené „rasy“, které se objevují v domácnostech, jsou lidem vděční a ochotní učit se novým věcem.

Vědci chtějí v takovém průzkumu rozhodně pokračovat, aby zjistili, jakými schopnostmi psi ještě disponují. Tentokrát se chtějí zaměřit na určité druhy závodů, na kterých chtějí zjistit, jak je možné, že některá plemena s lidmi spolupracují lépe než jiná. Chtějí odhalit tajemství úzkého vztahu člověka a jeho mazlíčka. Uvidíme, s jakými přijdou výsledky.

Zdroj: https://www.akc.org/expert-advice/lifestyle/dog-cognition-dogs-are-smarter-than-you-think/