Věděli jste, kolik se toho pes může naučit? Překvapí vás, co dokáže

Věděli jste, kolik se toho pes může naučit? Překvapí vás, co dokáže

Pes je nejlepší přítel člověka a jako takový nás může neustále překvapovat dovednostmi, které jste ho naučili nebo je získal sám například formou hry. Psi ale mají schopnosti, o kterých jste možná ani nevěděli. Vědci zveřejnili výsledky studií, které ukazují, že psi jsou schopni si zapamatovat názvy až sto kusů hraček, a to není všechno.

Rychle si zapamatují svá jména i názvy hraček

Psi jsou velmi učenliví, což se ukázalo i v této studii, kterou vědci prováděli v mnoha státech po celém světě. Mnoho psů si totiž dokáže zapamatovat minimálně 28 kousků svých hraček, u některých číslo dosáhlo dokonce stovky. Po několika opakováních byli schopni si pamatovat své jméno alespoň dočasně a po dalších už si ho pamatovali trvale.

Mohlo by vás zajímat:  Nový akciový trh obchoduje se zvířaty. Odvážný plán má zachovat druhovou rozmanitost

Vědecký výzkum se opírá o schopnost tetrapodů. Mohou se srovnat se systémem učení řeči u dětí – ve věku 18 měsíců zkoušejí používat nová slova. Studie ale byla provedena jen s několika psy. Jejich majitelé museli své mazlíčky naučit názvy nejdříve šesti, posléze dvanácti hraček během jediného týdne.

Studie se zúčastnilo plemeno Border kolie

Většina psů všechno zvládla bez problémů, ale musíme dodat, že se jednalo o plemeno Border kolie, které je velmi učenlivé a zvládne určitě mnohem více věcí. Podobné schopnosti ale ukázala také jiná plemena, například jorkšíři, němečtí ovčáci nebo někteří kříženci. Ti obecně patří mezi oblíbené „rasy“, které se objevují v domácnostech, jsou lidem vděční a ochotní učit se novým věcem.

Mohlo by vás zajímat:  Fotky a videa z Facebooku jde snadno přesunout jinam. Všechna data tak zůstanou v bezpečí

Vědci chtějí v takovém průzkumu rozhodně pokračovat, aby zjistili, jakými schopnostmi psi ještě disponují. Tentokrát se chtějí zaměřit na určité druhy závodů, na kterých chtějí zjistit, jak je možné, že některá plemena s lidmi spolupracují lépe než jiná. Chtějí odhalit tajemství úzkého vztahu člověka a jeho mazlíčka. Uvidíme, s jakými přijdou výsledky.

Zdroj: https://www.akc.org/expert-advice/lifestyle/dog-cognition-dogs-are-smarter-than-you-think/