Na internetu je více nebezpečí, než užitečných věcí. Obrana může být snadná, když se ví jak na to

Na internetu je více nebezpečí, než užitečných věcí. Obrana může být snadná, když se ví jak na to

Přístup k internetu už je samozřejmostí každodenního života. Je to virtuální knihovna téměř všech znalostí lidstva a také skvělý prostředek pro zábavu a odreagování, ale i pro učení. Právě kvůli široké populaci lidí přítomných v online prostředí se zde vyskytují také lidé, kteří se snaží nekalými způsoby dostat k vlastnímu obohacení či jiným druhům výhod, jako je získávání osobních informací atd. Abyste se mohli vy i vaše děti ve virtuálním světě cítit bezpečně, je zapotřebí být si vědomi potenciálních nebezpečí a vědět, jak se před nimi ochránit.

Viry a škodlivý software

Průzkum orientace uživatelů v možných hrozbách číhajících v online světě odhalil zdrcující fakt: více než dvě třetiny lidí, kteří se pohybují na internetu, nedokážou odhalit potenciálně hrozící nebezpečí v podobě škodlivého softwaru číhajícího na některých webech či podvodných e-mailových zpráv, jejichž účelem je vylákání důvěrných dat uživatelů, jako jsou např. přístupové údaje k internetovému bankovnictví.

Mohlo by vás zajímat:  Postupujte správně při napadení počítače virem a zabezpečte důležitá data

Pokud natrefíte na webové stránky s přílišným množstvím vyskakujících oken a reklamních bannerů, které se vás snaží zlákat podezřelými nabídkami či vystrašit hláškami o infikování počítače virem, nikdy na ně neklikejte a chovejte se vysoce obezřetně. Právě ty bývají zdrojem infekce viry a jiným škodlivým softwarem.

Spam a phishingové útoky

Samostatnou kapitolou jsou e-mailové útoky, které se vyskytují v celé škále od těch očividných až po rafinované a nenápadné. I ty druhé však lze celkem snadno odhalit.

Pokud vám přijde e-mail, který se tváří jako zpráva od vaší banky, která vás upozorňuje na nějaký druh nebezpečí (napadení účtu atd.) a vyzývá vás, abyste klikli na odkaz a přihlásili se do bankovního systému, pak si můžete být jistí, že se jedná o podvodný e-mail.

Mohlo by vás zajímat:  Vyšvihněte svou skupinu na Facebooku do popředí. Dejte lidem, co chtějí, a buďte vidět

Na nic v něm neklikejte a raději ho rovnou smažte (případně ho přepošlete do své banky). Nejste-li si jistí, kontaktujte telefonickou linku vaší banky a zeptejte se operátora, zda se jedná o pravý či falešný e-mail. Veškerou komunikaci s vámi má banka uloženou ve svém systému, a proto jsou operátoři schopni vám snadno odpovědět.

Obtěžování, hejt a jiné sociální hrozby

Zejména děti bývají na internetu terči přímých či nepřímých útoků. Největší nebezpečí představují stránky s pornografií či násilnickým obsahem, které mohou mít negativní dopady na psychiku a chování dětí. Vhodné je také dávat si pozor na různých komunikačních webech a sociálních sítích, kde si mohou vaše dítě vyhlédnout různí útočníci a snažit se z nich vylákat fotografie či zlákat je k osobní schůzce. Poučte své děti o nebezpečích a o tom, jakým způsobem na podobné výzvy reagovat.

Mohlo by vás zajímat:  Karta eSIM je zabudována přímo v chytrém zařízení a nabízí několik výhod

Na sociálních sítích se pak dítě může setkat s různými formami psychického násilí, jako je šikana a tzv. Hejtování, což jsou zprávy vyjadřující zlost, nenávist a opovržení dítětem. Už se vyskytly případy, kdy takové chování přimělo děti a dospívající i k sebevraždě. Není proto radno tato nebezpečí podcenit. Tyto formy chování už jsou ošetřené také v zákoně. Upozorněte proto na tento fakt vaše dítě a motivujte ho, aby podobné chování bez prodlení nahlásilo.

Zdroj: https://www.kaspersky.com/resource-center/preemptive-safety/top-10-preemptive-safety-rules-and-what-not-to-do-online