Na internetu je více nebezpečí, než užitečných věcí. Obrana může být snadná, když se ví jak na to

Přístup k internetu už je samozřejmostí každodenního života. Je to virtuální knihovna téměř všech znalostí lidstva a také skvělý prostředek pro zábavu a odreagování, ale i pro učení. Právě kvůli široké populaci lidí přítomných v online prostředí se zde vyskytují také lidé, kteří se snaží nekalými způsoby dostat k vlastnímu obohacení či jiným druhům výhod, jako je získávání osobních informací atd. Abyste se mohli vy i vaše děti ve virtuálním světě cítit bezpečně, je zapotřebí být si vědomi potenciálních nebezpečí a vědět, jak se před nimi ochránit.

Viry a škodlivý software

Průzkum orientace uživatelů v možných hrozbách číhajících v online světě odhalil zdrcující fakt: více než dvě třetiny lidí, kteří se pohybují na internetu, nedokážou odhalit potenciálně hrozící nebezpečí v podobě škodlivého softwaru číhajícího na některých webech či podvodných e-mailových zpráv, jejichž účelem je vylákání důvěrných dat uživatelů, jako jsou např. přístupové údaje k internetovému bankovnictví.

Mohlo by vás zajímat:  Hromadění her krade peníze i čas. Odolat nabídce a slevám není snadné, je ale nejvyšší čas

Pokud natrefíte na webové stránky s přílišným množstvím vyskakujících oken a reklamních bannerů, které se vás snaží zlákat podezřelými nabídkami či vystrašit hláškami o infikování počítače virem, nikdy na ně neklikejte a chovejte se vysoce obezřetně. Právě ty bývají zdrojem infekce viry a jiným škodlivým softwarem.

Spam a phishingové útoky

Samostatnou kapitolou jsou e-mailové útoky, které se vyskytují v celé škále od těch očividných až po rafinované a nenápadné. I ty druhé však lze celkem snadno odhalit.

Pokud vám přijde e-mail, který se tváří jako zpráva od vaší banky, která vás upozorňuje na nějaký druh nebezpečí (napadení účtu atd.) a vyzývá vás, abyste klikli na odkaz a přihlásili se do bankovního systému, pak si můžete být jistí, že se jedná o podvodný e-mail.

Na nic v něm neklikejte a raději ho rovnou smažte (případně ho přepošlete do své banky). Nejste-li si jistí, kontaktujte telefonickou linku vaší banky a zeptejte se operátora, zda se jedná o pravý či falešný e-mail. Veškerou komunikaci s vámi má banka uloženou ve svém systému, a proto jsou operátoři schopni vám snadno odpovědět.

Mohlo by vás zajímat:  Android vs. iPhone: víme, do kterého telefonu se vyplatí investovat a v čem je lepší

Obtěžování, hejt a jiné sociální hrozby

Zejména děti bývají na internetu terči přímých či nepřímých útoků. Největší nebezpečí představují stránky s pornografií či násilnickým obsahem, které mohou mít negativní dopady na psychiku a chování dětí. Vhodné je také dávat si pozor na různých komunikačních webech a sociálních sítích, kde si mohou vaše dítě vyhlédnout různí útočníci a snažit se z nich vylákat fotografie či zlákat je k osobní schůzce. Poučte své děti o nebezpečích a o tom, jakým způsobem na podobné výzvy reagovat.

Na sociálních sítích se pak dítě může setkat s různými formami psychického násilí, jako je šikana a tzv. Hejtování, což jsou zprávy vyjadřující zlost, nenávist a opovržení dítětem. Už se vyskytly případy, kdy takové chování přimělo děti a dospívající i k sebevraždě. Není proto radno tato nebezpečí podcenit. Tyto formy chování už jsou ošetřené také v zákoně. Upozorněte proto na tento fakt vaše dítě a motivujte ho, aby podobné chování bez prodlení nahlásilo.

Zdroj: https://www.kaspersky.com/resource-center/preemptive-safety/top-10-preemptive-safety-rules-and-what-not-to-do-online