Sledovat nás skrze webkameru může kdokoli. Jednoduchý krok pomůže zůstat v bezpečí

Představa, že se do vašeho notebooku dostane hacker a bude vás pozorovat skrz kameru, je velmi děsivá. Přelepení kamery páskou se může zdát jako přehnaný krok, ale jde o levnou ochranu soukromí. Jak poznáte, že se do vašeho notebooku někdo dostal a sleduje vás? A jakou pásku pro zakrytí kamery můžete použít?

Poznejte přítomnost hackera ve svém notebooku

Každý z nás může poměrně jednoduše poznat, že jeho webkameru ovládá hacker. V první řadě jde o nevysvětlitelné zvuky nebo pohyby (u pohyblivé kamery). Kamera se může pohybovat, aby hacker získal lepší úhel. Webové kamery jsou také připojené k mikrofonům, takže můžete slyšet zvuky, které nepochází z vašeho notebooku.

Ve vašem počítači se také mohou objevit podivné aplikace nebo soubory, které jste sami neinstalovali. To je jasnou známkou toho, že si s vaším notebookem někdo hraje. Dávejte si pozor také na LED světélko, které má prakticky každá kamera. Světlo indikuje, že je kamera aktivní. V případě, že ji právě nepoužíváte, to bude zaručeně velmi podivné.

Mohlo by vás zajímat:  Technologie mají stejné předsudky jako lidé, kteří je tvoří. Při jejich vývoji se zapomíná na transparentnost
Zdroj obrázku: Freepik

Přelepení kamery je levnou možností ochrany

Tmavá, neprůhledná páska je velmi levným způsobem, jak si můžete ochránit soukromí. Trojský kůň v notebooku udělá i jiné škody, ale alespoň vás nebude nikdo sledovat. Zvolit můžete speciální samolepky na webovou kameru, které seženete za pár korun na internetu. Obecně musí být páska dostatečně neprůhledná, ale snadno odstranitelná.

Kameru budete jistě někdy používat, takže ji musíte snadno odstranit bez poškození kamery. Využít k tomu můžete také malířskou pásku, černou lepicí pásku, washi pásku nebo samolepicí papírky. Poslední jmenované má doma nebo v kanceláři prakticky každý z nás. Navíc si tam můžete napsat hezký nebo motivační vzkaz, na který se budete dívat vždy, když otevřete notebook. Vyzkoušejte tento trik a budete se okamžitě cítit mnohem více v bezpečí.

Zdroj: https://www.laptopmag.com/articles/webcam-tape-good-idea