Může rychlé nabíjení poškodit baterii telefonu?

Může rychlé nabíjení poškodit baterii telefonu?

Jaká bude životnost vašeho telefonu, pokud ho budete nabíjet často a rychle? Může se stát, že jeho baterii klesne životnost o mnoho procent. Proto dávejte pozor na to, jak často a jak rychle se váš chytrý telefon nabíjí. Každý výrobce telefonu vám při nákupu prozradí, jak dlouho baterie vydrží na jedno nabití. Je tu ale mnoho faktorů, které životnost baterie ovlivňují.

Jak rychle nabít telefon?

Nové chytré telefony nejčastěji používáte lithium-iontové baterie, které zaručí telefonu dlouhou životnost, pokud se o něj bude starat a nabíjet ho správným způsobem. Díky tomu, že jsou telefonu stále menší a menší, baterie vydrží o to déle. Záleží ale na tom, co na telefonu děláte. Pokud jen telefonujete a píšete SMSky, určitě vydrží mnohem déle než člověku, který na něm hlavně pracuje a má ho několik hodin nejen na uchu, ale také v ruce a hledá informace.

Mohlo by vás zajímat:  Sledovat nás skrze webkameru může kdokoli. Jednoduchý krok pomůže zůstat v bezpečí

Můžeme porovnat dva telefony – iPhone 11 Pro Max má 3969 mAh baterii, na rozdíl od Tesly Model 3, která má 62 000 Wh baterii. Rychlé nabíjení je tak nemůže poškodit bez ohledu na to, jaká nabíječka se používá. Rychlonabíjecí baterie mají při nabíjení dvě fáze. Ta první způsobí, že se baterie vybije a zajistí se rychlé nabití z 50 % na 70 % a to již během 30 minut. Druhá fáze zpomalí proces nabíjení a řídí rychlost i teplotu nabíjení, aby nedošlo k poškození baterie.

Mohlo by vás zajímat:  Práce na dálku přináší svobodu a zajímavý výdělek. Najít tu správnou nemusí být těžké

Baterie v telefonu se nikdy nemůže přebít

Baterie jsou vyvinuté tak, aby se nikdy „nepřepálily“. Nebudete jen tak poškozovat neustálým připojením k telefonu, také se nemusíte bát, že by došlo k poškození zásuvky. Pokud budete mít telefon nabitý na 100 %, automaticky se přeruší elektrický náboj. Dávejte si ale pozor, aby baterie byla funkční. Výrobci doporučují baterii telefonu nabíjet na 80 % kapacity. Pokud k poruše přece jen dojde, je to tím, že baterie nefunguje správně a je nutné ji vyměnit.

Mohlo by vás zajímat:  Brousit nůžky alobalem nebo brusným papírem je oblíbená rada. Ve skutečnosti funguje něco jiného

Poškodit baterii mohou vysoké teploty. Proto nenechávejte telefon na slunci a rozhodně ho nedávejte do nabíječky, pokud je velmi horký. Pokud se tak stane, odstraňte ho ze slunce, protože pravidelné teplo může snížit výkon baterie. Baterie se postupem času vybije, i když se jedná o kvalitní typ. Rychlonabíjecí modely jsou ale bezpečné a nemusíte se bát problémů.