Vědci odhalili, proč se na mokrých prstech objevují varhánky. Tento jev má překvapivě praktický důvod

Vědci odhalili, proč se na mokrých prstech objevují varhánky. Tento jev má překvapivě praktický důvod

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se vám po delší koupeli svrašťuje kůže? Není to náhodou. Po každém delším pobytu ve vodě se nám na pokožce tvoří varhánky, jak se jim lidově říká. Proč se tomu ale tak děje a co to způsobuje? Pokud netušíte, dozvíte se to z článku. Už i vědci zkoumali tento zajímavý jev, aby přišli na odpověď.

Jedna teorie byla vyvrácena

Vědci se domnívali, že charakteristické vrásky na konečcích prstů jsou výsledkem osmózy. To je stav, kdy molekuly vody prochází kožní membránou. Voda pak měla proniknout vrstvami kůže a způsobit, že se bude rozpínat. Vědci ale přišli na to, že pokud se prsty uříznou, tento jen se neprojeví. Musel být proveden nový výzkum, aby se mohla vytvořit nová teorie.

Mohlo by vás zajímat:  Policii v civilním voze prozradí typické chování a podezřelý styl jízdy

Varhánky by tedy mělo způsobit srážení krevních cév a odtok krve. V důsledku toho se objem kůže v konečcích prstů snižuje. Tato teorie se ukazuje jako pravdivá, mají ale vrásčité prsty nějaký smysl? Mohou usnadnit některé činnosti? Vědci se zaměřili také na tyto otázky. Dokážou například zlepšit přilnavost na mokrém povrchu, což se v běžném životě může docela hodit.

Provedená studie zjistila, že vrásčité prsty jsou výhodné

Experimentu se zúčastnily dvě skupiny lidí. První skupina se dotýkala předmětů suchýma rukama, ti druzí si ruce namočili, aby se objevily typické varhánky. Studie pak přinesla zajímavé výsledky – lidé s vrásčitými prsty úkol dokončili o 12 % rychleji než ti ostatní. Vědci si tak myslí, že vyvinuli systém, díky kterému můžete své vrásčité prsty využít v běžném životě.

Mohlo by vás zajímat:  Halloween se blíží, ideální čas strávit večer se strašidelnými příběhy. Na těchto stránkách se budete bát

Podle výzkumníků tato forma zvrásnění kůže pomáhala primitivní lidem šplhat po stromech. Díky vědcům si tak můžete běžné činnosti usnadnit, a to jen tím, že si necháte delší dobu ponořené ruce ve vodě. Až uvidíte, že je kůže vrásčitá, můžete ji využít ve svůj prospěch. Možná jste díky této informaci o něco chytřejší a hned půjdete něco vyzkoušet.

Zdroj: https://scitechdaily.com/wrinkly-fingers-evolved-to-grasp-wet-objects/