V nádrži na vodu v LA plavou miliony plastových kuliček. Vláda tím bojuje proti suchu

V nádrži na vodu v LA plavou miliony plastových kuliček. Vláda tím bojuje proti suchu

Starosta LA pomohl vysypat 20 000 černých plastových kuliček do městské nádrže. Tím byl ukončen inovativní projekt, během kterého bylo do umělého jezera nasypáno celkem neuvěřitelných 96 milionů těchto kuliček. A důvod? O tom si povíme za chvilku.

Záchrana pitné vody za pár centů

Tyto kuličky, známé také jako stínové koule, mají ve skutečnosti opravdu důležitý úkol. Udržují vodu čistou a zabraňují tomu, aby se vypařovala. Jedna taková kulička stojí přibližně 36 centů a její životnost je deset let, pak je třeba je vyměnit. Když si to ovšem vynásobíme 96 miliony kuliček, tak se dostaneme na celkem zajímavou částku.

Mohlo by vás zajímat:  Apple testuje nové telefony pro přechod na USB-C. Za rok se již s Lightning rozloučíme

Využití těchto plastových kuliček

Tyto kuličky nejsou nijak novým vynálezem. O jejich účinnosti se ví již dlouho, ale Ministerstvo vody a energetiky v LA je první společností v tomto odvětví, která je používá. Jinde jsou používány například k ochraně ptáků nebo k zabránění vypařování vody u ropných a plynárenských lokalit. Primární využití je ovšem ochrana kvality vody. Zabránění vypařování je až druhotná věc, ale rovněž velmi přínosná.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč jsou tyto kuličky černé a ne bílé?

Další otázkou, která se nám nabízí, je pravděpodobně to, proč jsou tyto koule černé a ne bílé. Černá totiž, jak víme, světlo pohlcuje a bílá odráží. A to je přesně to, co je potřeba pro udržení co největší možné kvality. Koule pohltí všechno světlo, které na vodu dopadá, a to je to, co potřebujeme. Pokud by byly jiné barvy, pak by se světlo do vody nějakou cestičkou dostalo.

Mohlo by vás zajímat:  Salvador zažívá významný růst cestovního ruchu. Uznání bitcoinu jako platidla láká turisty

Odhady jsou takové, že za pomoci těchto malých černých kuliček se podaří ušetřit asi 300 milionů galonů vody. Což je v přepočtu asi 1 miliarda litrů. Obzvláště v obdobích sucha, která celou planetu doprovázejí, se jedná o nezanedbatelné číslo. Rozhodně to není zbytečné, a pokud můžeme zachránit byť jen malé množství vody, měli bychom se o to snažit.

Zdroj: https://www.sciencealert.com/here-s-what-s-really-going-on-with-those-black-balls-in-the-la-reservoir