Ulice budou sledovat roboti s použitím umělé inteligence

Ulice budou sledovat roboti s použitím umělé inteligence

Singapur se rozhodl, že posílí policejní jednotky pomocí hlídkových robotů. Roboti budou přímo v ulicích dávat pozor na nežádoucí jednání občanů. Dostali jméno Xavier a používají mechanismy umělé inteligence. Jak dobře toto opatření bude fungovat, zatím není zcela jasné.

Policie budoucnosti

Singapur je dobře známý vymáháním práva. Z tohoto důvodu se mu také často přezdívá „město pokut“. Pokutují tam totiž za všechno, včetně vyhozených žvýkaček mimo koš, kouření nebo přecházení ulice mimo přechod pro chodce. Na místě můžete dostat za takové jednání pokutu až ve výši 1 000 dolarů (21 600 Kč). Brzy to bude ještě jednodušší, protože budou občany sledovat roboti Xavier. V současnosti využívají dva roboty, kteří mají 360stupňové kamery, díky kterým neustále pozorují své okolí a hlásí každé nežádoucí chování, které zaznamenají.

Mohlo by vás zajímat:  YouTube Vanced končí. Přehrávání videí bez reklam už půjde jenom za peníze

Jak to funguje?

Kvalitní 360stupňové kamery vše zaznamenají a speciální software pro analýzu videa zhodnotí, zda nedochází z nežádoucímu chování na veřejnosti, a to v reálném čase. Mezi trestné činy, na které se roboti zaměřují, patří kouření na veřejných místech, nedovolené obchodování s lidmi a nedodržování zásad sociálního distancování spojeného s opatřením proti pandemii Covid-19. O těchto činech budou informovat hlídky, které v případě potřeby zasáhnou.

Policie a vláda v Singapuru použila roboty k prosazení pandemických opatření již v květnu 2020, kdy do parků umístila Boston Dynamics Spot Robot, kteří se soustředili na dodržování správného distancování osob na veřejnosti. Uvidíme, zda stejný přístup přijmou také jiná města a státy. V budoucnosti by mohly být policejní hlídky po celém světě posíleny o robotické pomocníky. To je samozřejmě vše zatím ve hvězdách. Singapur se od nás hodně liší a lidé jsou tam zcela jiní. To znamená, že pro ně to možná funguje, ale v Evropě nebo USA to fungovat vůbec nemusí.

Zdroj: https://www.euronews.com/next/2021/10/08/new-robots-patrolling-for-anti-social-behaviour-causing-unease-in-singapore-streets