Létající vozidlo Zeva Aero má za sebou úspěšnou zkoušku. Budoucnost rychlého létání je na dosah

Létající vozidlo Zeva Aero má za sebou úspěšnou zkoušku. Budoucnost rychlého létání je na dosah

Americké létající vozidlo Zeva Aero úspěšně prošlo testovací jízdou. Elektrické letadlo s vertikálním startem splnilo standardy dopravního prostředku pro osobní účely a dokončilo svůj první let. Jedná se přitom o překvapivý projekt, který mají na svědomí vědci z Washingtonu.

Cílem bylo vytvořit dopravní prostředek, který by se hodil do města

Cílem vědců bylo vymyslet prostředek, který bude ideální do města. Nakonec vzniklo elektrické vertikální vozidlo, který sice pobere pouze jednoho cestujícího, jak se ale ukázalo, jeho možnosti jsou pro používání ve městech perfektní. Prototyp vozidla byl představen loňský listopad a nyní už má za sebou první zkušební let, ve kterém obstál.

Mohlo by vás zajímat:  Převratné využití technologií v medicíně: VR brýle usnadnily operaci a minimalizovaly rizika

V konečném důsledku by se mělo vozítko pohybovat rychlostí až 257 kilometrů za hodinu a na jednu cestu urazit asi 80 kilometrů. Pokročilý je u něj hlavně zvedací systém. Usnadní to letovou fázi, protože zohledňuje horizontální náklon, a díky tomu vypadá vozidlo jako vrtulové letadlo. Vědci se ho neustále snaží vylepšovat a modelovat. Znovu budou probíhat testy, aby se zjistilo, jak pracuje.

Zdroj obrázku: Freepik

Dostane se takové letadlo vůbec do prodeje?

Vědci doufají, že vozidlo optimalizují tak, aby ho mohli využívat i normální lidé. Moderní budoucnost by měla nabídnout mnohem více a vědci si toho jsou vědomi. Chtějí stroj nakonfigurovat tak, aby z něj mělo potěšení co nejvíce lidí. Cílem bude usnadnit jim život ve městě. Bohužel ale není jasné, jestli se konečný výsledek nakonec dostane do prodeje.

Mohlo by vás zajímat:  Klima je stále extrémnější. Kasina v Las Vegas jsou pod vodou, záplavy mají pokračovat

Vědci přiznávají, že jsou teprve na začátku cesty, čeká je ještě mnoho testovacích letů a také jízd, aby u vozidla zjistili veškeré nedostatky a dovedli ho k dokonalosti. Můžeme se tak jen těšit na to, co nám budoucnost přinese v tomto průmyslu, který pojí letectví a automobily. Stále více společností a vědců hledá cestu, jak si usnadnit cestování, a létající vozidlo by mohlo být jednou z nich.

Zdroj: https://www.geekwire.com/2022/zeva-puts-its-zero-flying-saucer-evtol-through-first-free-flying-test-in-a-pasture-south-of-seattle/