Umělá inteligence umí pomoci, v mnoha ohledech ale zaostává

V poslední době se roztrhl pytel s umělou inteligencíchatboty. Kromě ChatGPT je na poli také Bing nebo Bard. Všichni tito tři boti jsou užitečným pomocníkem a dokážou splnit naše požadavky. I když výsledky mohou být imponující, zdaleka nejsou na takové úrovni, aby ve výsledku dodali kvalitní výsledek. Chatboti sice mají obdivuhodný výkon, co se týče generování textu, ale kvalita je v určitých případech tristní. ChatGPT je z těch tří nejvíce důvěryhodný, ale stále je to v určitých případech málo a je na čem pracovat. V čem nejčastěji chybuje?

Mohlo by vás zajímat:  Najít nejlepší místo pro router může být oříšek. Signál ruší i zdánlivé maličkosti

Mnoho témat v jednom chatu

Psaní nevhodných otázek může způsobovat problém nejenom lidem, ale také umělé inteligenci. Představte si, že řešíte určité téma. Dejme tomu, že vás zajímá historie anglického fotbalu. Od samotných začátků až po současnost, a najednou k tomu přidáte otázku, aby vám poskytl informace například historie Ligy mistrů. V tu chvíli už tato otázka způsobuje komplikace a Chatbot vám poskytne pouze historii s účastí anglických týmů. Jde vidět, že jeho myšlení není na lidské úrovni, takže je potřeba klást otázky opravdu srozumitelně a podrobně.

Mohlo by vás zajímat:  Čištění reproduktoru u iPhonu krok za krokem
Zdroj obrázku: Freepik

Přehlcení pokyny

ChatGPT je schopen reagovat omezeně na otázky, takže i podle výše zmíněných zkušeností je daleko lepší varianta, když podáte více otázek, než když je napíšete do jedné věty. Jestli vás tedy zajímá, jak byla postavena Eiffelova věž, z jakých stavebních materiálů, jaký byl rozpočet, design, kdo všechno se zúčastnil a jak dlouho trvala výstavba, tak to nepište v jedné větě, ale rozepište se raději do více vět, abyste se vyhnuli neuspokojivému výsledku.

Mohlo by vás zajímat:  Jednoduché nastavení telefonu prodlouží výdrž baterie

Příliš konkrétní otázky

Nyní přejdeme k opačnému pólu otázek, a to k velmi podrobným otázkám. Zde může nastat opačný problém. Například se zeptáte na Elona Muska a jeho projekt SpaceX, Tesla atd. Jakmile k tomu přidáte další otázku ohledně pizzy, tak vám umělá inteligence doslova vyplodí nesmysly, protože stále má základ v předchozí otázce. Výsledkem je tak snůška nesmyslných faktů, takže jak vidno, umělé inteligenci nedělá problém vymýšlet si odpovědi, jenom aby uspokojila potřeby svých tazatelů.

Zdroj: https://pareshmpatel.com/pros-and-cons-of-using-chat-gpt/