U Jižní Koreje vznikne plovoucí město pro tisíce lidí. Velkolepý projekt reaguje na klimatické změny

Pobřežní město Pusan, nacházející se na jihokorejském pobřeží, schválilo plán na vybudování plovoucího města. To se má skládat ze vzájemně propojených plošin, které budou ukotvené. Podle všech plánů a výpočtů by tento projekt mohl poskytnout ubytování až pro deset tisíc lidí.

Tento projekt je znám jako Oceanix City a jeho hlavní myšlenkou je řešení problému se stoupajícími hladinami moří. Tento projekt má samozřejmě i své vlastní webové stránky www.oceanixcity.com, kde si můžete prohlédnou i nějaké obrázky. Plány na toto plovoucí město byly představeny již v roce 2019 a nyní po třech letech bylo konečně dohodnuto vhodné místo, kde by se mohlo začít stavět.

Od plošin z továrny po místo k bydlení

Tyto plošiny, které budou předem vyráběny v uzpůsobených továrnách, se přestěhují na místo, kde budou k sobě poskládány. Zde budou stoupat a klesat podle toho, jak bude zrovna vysoko hladina moře. Každá takto vytvořená čtvrť bude mít plochu přibližně pět hektarů a bydlet zde může maximálně 300 lidí ve výškových budovách, které mohou mít až sedm pater.

Mohlo by vás zajímat:  Zapomenuté heslo k Android telefonu vás už nezastaví. Přihlásit se do zařízení jde i jinak
Zdroj obrázku: Freepik

Od vesniček po plovoucí města

Postupem času se tyto čtvrti mají spojit do větších částí, ty se plánují propojit za pomoci chodníků a cyklostezek. Dokončený projekt by mohl nejprve spojit jednotlivé čtvrti do jakýchsi mořských vesniček, které pojmou až 1600 obyvatel, a pokud vše půjde podle plánu, tak se nakonec i tyto vesničky spojí a vzniknou celá plovoucí města, která by umožnila ubytovat klidně 10 000 lidí najednou. Samozřejmostí jsou veškeré služby a infrastruktura, takže nebude problém si zde zajít do restaurace nebo zasportovat.

Proč tato města vlastně vznikají?

Je to právě z důvodu stoupajících hladin moří. Pobřežní města Jižní Koreje jsou velmi zranitelná a je možné, že za pár desítek nebo stovek let tato města moře úplně pohltí. Tato uměle vybudovaná města na hladině by měla vyřešit tento problém do budoucna.

Zdroj: https://www.dezeen.com/2019/04/04/oceanix-city-floating-big-mit-united-nations/