Nedávno byly zaznamenány fotky záhadných kousků či trosek okolo jihovýchodní Asie. Podle záznamů by se mělo jednat o trosky čínské rakety, které nekontrolovaně dopadly na zem. Tato raketa měla letět do vesmíru a jednat se mělo o raketu známou jako Dlouhý pochod 5B. Místo standardní trasy směřující do vesmírné stanice přes Pacifický oceán spadl pětadvacetitunový posilovač náhodně v neurčené lokaci.
Pár dní po dopadu se začaly na internetu objevovat snímky trosek tohoto zařízení. Především se jedná o Malajsii, Indonésii a Filipíny. Zatím ještě Čína nepotvrdila, zda se jedná o zbytky jejího zařízení, ale někteří experti nepochybují o tom, že jde právě o její přístroj. Může se stát, že zbytky či kousky materiálu zasáhnou lidi nebo mohou být nebezpečné pro životní prostředí, jelikož mohou obsahovat zbytky paliva.
Postupné rozpadnutí
Zveřejněné fotografie nasvědčují, že se posilovač rozpadl kousek po kousku v atmosféře. V indonéské části Bornea objevili místní obyvatelé objekt připomínající jádro rakety. Podle některých se může jednat o součást, která vypadá jako kupole palivové nádrže. Další dva kusy byly objeveny v malajské části Bornea.
Start rakety shodil rovněž trosky
Další obrázky, které kolují po internetu, ukazují na zbytky kapotáže rakety s čínskou vlajkou a modrým symbolem vesmírné agentury. Tyto kousky byly nalezeny ve Filipínách. O pár dní později nalezl nejmenovaný rybář další součásti kapotáže rakety.
Podle výše zmíněných důkazů je zřejmé, že Země byla zasažena úlomky dvakrát. Nejdříve během startu rakety, poté na konci jejího letu. Není to poprvé, co Čína vypustila raketu Dlouhý pochod 5B s nekontrolovaným dopadem na Zem. V květnu roku 2020 byly zaznamenány škody ve dvou vesnicích v Pobřeží slonoviny a o rok později v Indickém oceánu. Takové excesy by se neměly opakovat, protože můžou způsobit újmu na majetku, ale také i na životech, včetně životního prostředí.
Zdroj: https://www.theguardian.com/world/2022/aug/02/chinese-china-rocket-re-entry-suspected-space-debris-lands-malaysia-indonesia