Dvě chyby a můj mobil je na vyhození. Místo výhodné koupě jsem prodělal

Chtěl jsem levný mobil a nemám nic. Teď už vím, co jsem udělal špatně, ale při koupi jsem na tuhle možnost vůbec nepomyslel. A věřím, že podobně bude při nákupu nejenom telefonu přemýšlet každý. A hodně lidí dopadne stejně jako já.

Honba za nejnižší cenou

Konkrétně u mobilních telefonů není žádný důvod, aby někde stál o několik tisíc více. To, co cenu navyšuje, je jenom marže obchodníka, nic víc. Když jde o totožný typ se stejnou výbavou a stejným hardwarem, bude úplně stejně, totožně fungovat mobil za nejnižší i za nejvyšší cenu. Není proto důvod někde platit více. To je snad jasné. Zároveň ale může honba za nejnižší cenou člověku naprosto zastínit logické uvažování. Jako se to stalo mě. A co jsem udělal špatně?

Nepohlídal jsem si distribuci

Okrajově jsem věděl o tom, že u mobilního telefonu (ale i jiné elektroniky) bych měl hlídat to, zda se jedná o oficiální českou distribuci. Věděl jsem to, přesto jsem na to nebral ohled. Právě to jsou důvody, proč jsou některé telefony o několik tisíc levnější než jiné. Rozdíl může být v tom, z jaké distribuce daný přístroj pochází. Tedy, laicky řečeno, zda je mobil určený opravdu pro český trh, nebo pro jinou zemi. Zahraniční nebo též evropská distribuce může přinášet problémy. Když telefon přinesete do autorizovaného servisu, dozvíte se jako já, že tento přístroj nebyl pro český trh vůbec určen, a reklamovat ho musíte u prodejce. Nu dobrá, řekl jsem si. Je to komplikace, ale vyřeším ji. Teď už vím, že nevyřeším.

Mohlo by vás zajímat:  Online svět je plný hrozeb. Pomozte svým dětem zůstat v bezpečí
Zdroj obrázku: Freepik

Neprověřil jsem si obchod

Druhý šok nastal ve chvíli, kdy jsem chtěl telefon reklamovat u prodejce. Najednou jsem zjistil, že už neexistuje. Webovky nefungují, na mail nikdo neodpovídá, telefon je nedostupný. Další má chyba. Vůbec jsem si neprověřil velikost obchodu, nakoupil jsem u nějakého malého garážníka, který mohl každou chvíli zkrachovat. A to se také stalo.

Co dál?

Jestli se mi nepodaří protlačit můj telefon do autorizovaného servisu nebo nenajdu jiný kontakt na prodejce, mám jen jedinou možnost. Opravu si zaplatit ze svého. To jsem tedy ušetřil, tohle je pěkně drahé ponaučení.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek čtenářů, redakčně zkráceno a upraveno.