Telefony lákají na velký výkon zoomu, digitální zoom ale nabízí zcela jinou technologii

Telefony lákají na velký výkon zoomu, digitální zoom ale nabízí zcela jinou technologii

Výkon zoomu se v poslední době řeší především tehdy, pokud mluvíme o specifikacích fotoaparátu chytrého telefonu. Mohli jste narazit na značky Samsung, Sony a Huawei, které nabízí až neuvěřitelné možnosti přibližování. Co znamená optický a digitální zoom? Tak v prvé řadě slouží k tomu, abyste si přiblížili vzdálený objekt. Existuje i opačná varianta oddálení, ale většinu zajímá spíše přiblížení. Přiblížení je dosaženo změnou nebo úpravou ohniskové vzdálenosti fotoaparátu. Ohnisková vzdálenost je vzdálenost mezi obrazovým snímačem fotoaparátu chytrého telefonu a místem, kde se sbíhá světlo a zaostřuje obraz.

Mohlo by vás zajímat:  Jak zajistit co nejdelší výdrž baterie v mobilu?

Čím delší je ohnisková vzdálenost, tím větší je zvětšení. Oproti tomu kratší ohnisková vzdálenost vám poskytne menší úhel záběru, ale menší zvětšení. Fotografové využívají pro přiblížení výměnu objektivů s preferovanou ohniskovou vzdáleností. U telefonů je tato možnost tabu, protože by byl nepraktický a nevzhledný.

Optický zoom ve fotografii na chytrém telefonu

Optický zoom je správnou formou zoomu, kde jsou pohyblivé části objektivu fotoaparátu mechanicky nastavovány, aby získal větší ohniskovou vzdálenost. Bohužel tyto objektivy nejsou k dispozici na chytrých telefonech. Jedním z důvodů, proč některé telefony mají více kamer, je právě tento. Místo získání dvojnásobného zoomu přepne telefon na jinou čočku.

Mohlo by vás zajímat:  Novinka Obchodu Play potěší nejen vášnivé hráče. Aplikace ani po odinstalování neztratí nahraná data
Zdroj obrázku: Freepik

Digitální zoom ve fotografii na chytrém telefonu

Digitální zoom je softwarový pokus o replikaci výsledků optického zoomu. Během přibližování nedochází ke skutečné změně ohniskové vzdálenosti. Kamera pořídí snímek před sebou, ořízne část a rozšíří ji, aby vyplnila dostupný rámeček displeje. Digitální zoom je tak pouhou technologií než opravdovým čistým přiblížením.

Na co si dávat opravdu pozor?

Asi jste si všimli, že výrobci mobilních telefonů nabízí své produkty s popisy 20× zoom nebo 60× zoom, Samsung dokonce 100× zoom. Bohužel se nejedná o pravdu, je to jen marketingový tah. Chytré telefony Samsung Galaxy S mají sice obdivuhodný výkon digitálního zoomu, ale je to dané velkým snímačem a spoustou megapixelů.

Mohlo by vás zajímat:  Po osmi letech mění Google Chrome své logo. Velké změny se ale uživatelé bát nemusejí

Digitální zoom ale jenom pouze ořezává, jak jsme si vysvětlili. Optický zoom je důležitý, najdete ho na vysoké úrovni u:

  • Sony Xperia 1 IV,
  • Samsung Galaxy S22 Ultra,
  • iPhone 14 Pro Max,
  • Vivo X80 PRO.
Zdroj: https://thesmartphonephotographer.com/what-is-optical-zoom/