Nenápadný žrout elektřiny, který se nepříjemně promítne do vyúčtování: úsporný režim nemusí být vůbec úsporný

Nenápadný žrout elektřiny, který se nepříjemně promítne do vyúčtování: úsporný režim nemusí být vůbec úsporný

Úspory v domácnosti jsou v současnosti obrovské téma snad v každé rodině. V posledních měsících se hodně mluví o způsobech, díky kterým můžete na elektrické energii hodně ušetřit. Příliš se ale nemluví o pohotovostních režimech zařízení, která ve skutečnosti spotřebují hodně energie, za kterou si letos připlatíte. Jak efektivně snížit své účty?

Jaká zařízení zůstávají v úsporném režimu?

Do úsporného režimu obvykle odkládáme televizi, počítače, notebooky, mikrovlnné trouby, nabíječky, DVD přehrávače nebo herní konzole. Některá zařízení přitom v tomto režimu spotřebují více energie než při provozu. Televize spotřebuje 0,8 až 5 W a počítač v pohotovostním režimu spotřebuje 0,8 až 2,2 W za hodinu. To vás ve finále bude stát o stovky až tisíce korun víc!

Mohlo by vás zajímat:  Stand-by režim spotřebovává zbytečně velké množství elektřiny

Existuje hned několik způsobů, jak na těchto zařízeních ušetřit. V noci a před odchodem do práce spotřebiče vypojte ze zásuvky. Můžete si koupit také vypínač, u kterého je 4–6 zásuvek, a můžete vše vypnout jediným stisknutím. Připojte více zařízení na jeden takový vypínač. Díky tomu pro vás bude mnohem jednodušší, abyste na něco nezapomněli, a ušetříte hodně peněz.

Zdroj obrázku: Freepik

3 tipy, jak ušetřit za elektřinu

Zamyslet se můžete nad třemi velkými změnami, které vám mohou ušetřit energii v domácnosti. Změna tarifu je jednou z možností. Podívejte se na nabídky jiných společností a rozmyslete se, jestli by pro vás jiný dodavatel energie neměl lepší podmínky. Zhasínejte světla. Jakmile na delší dobu opustíte místnost, nezapomeňte vypnout světlo.

Mohlo by vás zajímat:  Jednoduchý výpočet prozradí, kolik elektřiny počítač spotřebuje. Ušetřit na něm ale lze

Mnoho lidí úplně zbytečně svítí v místnostech, kde vůbec nikdo není. Myslete na spotřebu lednice. Umístěte ji daleko od radiátorů, otvírejte dveře jen na chvilku a jen v případě, že do lednice skutečně musíte. Do lednice dávejte jen nádobí a pokrmy pokojové teploty, pravidelně ji myjte a rozmrazujte mrazák. Díky tomu bude správně fungovat a vy nebudete platit více, než musíte.

Zdroj: https://www.ovoenergy.com/guides/energy-guides/save-on-standby-energy