Severní Korea prostřednictvím kyberútoků ukradla digitální prostředky za stovky milionů dolarů

Severní Korea prostřednictvím kyberútoků ukradla digitální prostředky za stovky milionů dolarů

Firma Chainalysis, která se zabývá analýzami blockchainu, ve svém vyjádření tvrdí, že Severní Korea v loňském roce uskutečnila minimálně sedm útoků na platformy, které se věnují kryptoměnám.

Ani v roce 2021 nepřestala Severní Korea vyvíjet své jaderné a balistické programy. Tento výzkum zajisté stojí nemalé peníze. Útoky na kryptoměny, které tato země provádí, jsou tak pravděpodobně velmi důležitým zdrojem příjmu na financování dalších výzkumů. Vyšetřovatelé z rady bezpečnosti OSN dlouhodobým zkoumáním zjistili, že Severní Korea ukradla za poslední dva roky digitální kryptoměny za více než 50 milionů dolarů.

Mohlo by vás zajímat:  Odposlouchávání hovorů se může týkat každého telefonu. Prozradí ho typické znaky

Nejméně sedm útoků a stovky milionů ukradených v aktivech

Společnost Chainalysis ve své analýze za loňský rok uvedla, že Severní Korea se podílela minimálně na sedmi útocích zaměřených na kryptoměny. V minulých letech se jim mělo podařit ukrást digitální měnu v hodnotě okolo 400 milionů dolarů. Tyto útoky byly zaměřeny na investiční firmy a centralizované burzy po celém světě. Takhle velká částka už Severní Koreji určitě dokáže pomoci při financování raketových a jaderných výzkumů.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak hackeři tyto útoky na burzy a firmy prováděli?

Hackeři, kteří se na útocích podíleli, používali staré známé způsoby, a jak můžeme na cílové ukradené částce vidět, stále fungují dobře. Nejvíce se zaměřili na phishingové návnady, což spočívá v tom, že vytvořili falešnou stránku stejného vzhledu jako originál. Po kliknutí na přesměrování na tuto stránku poslal uživatel své finance rovnou na falešný účet namísto oficiálního webu. Dále používali starý dobrý malware, a kde to bylo možné, zneužili chybu ve zdrojovém kódu.

Mohlo by vás zajímat:  Neoriginální nabíječky nemusí splňovat bezpečnostní normy a mohou poškodit baterii

Zajímavostí na konec u tohoto případu za rok 2021 je, že pouze 20 procent všech ukradených aktiv byly bitcoiny. Skoro 60 procent, tedy většina, připadlo na Etherium, což je asi o 40 % více než v letech minulých.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/world-asia-60281129