Severní Korea prostřednictvím kyberútoků ukradla digitální prostředky za stovky milionů dolarů

Firma Chainalysis, která se zabývá analýzami blockchainu, ve svém vyjádření tvrdí, že Severní Korea v loňském roce uskutečnila minimálně sedm útoků na platformy, které se věnují kryptoměnám.

Ani v roce 2021 nepřestala Severní Korea vyvíjet své jaderné a balistické programy. Tento výzkum zajisté stojí nemalé peníze. Útoky na kryptoměny, které tato země provádí, jsou tak pravděpodobně velmi důležitým zdrojem příjmu na financování dalších výzkumů. Vyšetřovatelé z rady bezpečnosti OSN dlouhodobým zkoumáním zjistili, že Severní Korea ukradla za poslední dva roky digitální kryptoměny za více než 50 milionů dolarů.

Nejméně sedm útoků a stovky milionů ukradených v aktivech

Společnost Chainalysis ve své analýze za loňský rok uvedla, že Severní Korea se podílela minimálně na sedmi útocích zaměřených na kryptoměny. V minulých letech se jim mělo podařit ukrást digitální měnu v hodnotě okolo 400 milionů dolarů. Tyto útoky byly zaměřeny na investiční firmy a centralizované burzy po celém světě. Takhle velká částka už Severní Koreji určitě dokáže pomoci při financování raketových a jaderných výzkumů.

Mohlo by vás zajímat:  Srovnání ChatGPT a Google Bard: oba chatboty mají co nabídnout
Zdroj obrázku: Freepik

Jak hackeři tyto útoky na burzy a firmy prováděli?

Hackeři, kteří se na útocích podíleli, používali staré známé způsoby, a jak můžeme na cílové ukradené částce vidět, stále fungují dobře. Nejvíce se zaměřili na phishingové návnady, což spočívá v tom, že vytvořili falešnou stránku stejného vzhledu jako originál. Po kliknutí na přesměrování na tuto stránku poslal uživatel své finance rovnou na falešný účet namísto oficiálního webu. Dále používali starý dobrý malware, a kde to bylo možné, zneužili chybu ve zdrojovém kódu.

Zajímavostí na konec u tohoto případu za rok 2021 je, že pouze 20 procent všech ukradených aktiv byly bitcoiny. Skoro 60 procent, tedy většina, připadlo na Etherium, což je asi o 40 % více než v letech minulých.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/world-asia-60281129